IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Отхвърлиха проекта на "Атака" за национализация на ЕРП-тата

Дебатът за рестарт на АЕЦ "Белене" засега се отлага

Снимка: Creative Commons

Снимка: Creative Commons

Парламентарната комисия по енергетика отхвърли внесения от „Атака“ проект на решение - трите електроразпределителните предприятия (ЕРП) да бъдат преобразувани в дружества с преобладаващо държавно участие. Вносителите от „Атака“ настояваха парламентът да възложи на правителството да предприеме необходимите за това действия.

Депутатът Волен Сидеров, който е автор на предложението, припомни, че при управлението на кабинета „Сакскобургготски“ електроразпределителните дружества са били приватизирани и „Атака“ определя това като „национално предателство“. Според Сидеров обаче това може да бъде поправено.

Откакто са приватизирани ЕРП-тата, услугите за гражданите се влошават, цената на тока расте, а печалбата се изнася в чужбина - например за 2011 г. - 3,8 млрд. лв., твърди депутатът.

Явор Куюмджиев от "Коалиция за България" заяви, че чуждите компании, собственици на ЕРП-тата, се държат с българските граждани като трета категория хора. Той даде за пример възможността да бъде изключен токът заради сметка от 1 лев.

Трябва да се предприемат мерки спрямо ЕРП-тата, ако трябва – обратно изкупуване на продадените преди време дялове. Сега това е усложнено, тъй като предишното управление продаде миноритарните дялове. Собствеността може да бъде възвърната по пазарни механизми. Не става въпрос за нов 9-ти септември или национализация, уточни Куюмджиев. Според него обаче не трябва да се предприема „груба намеса“ на държавата.

Сидеров репликира, че от „Атака“ също не искат „груба намеса“ и нецивилизовани мерки. „Има начини на една компания да бъде казано, че трябва да се оттегли“, твърди той.

Не за първи път "Атака" настоява за връщането на ЕРП-тата в ръцете на държавата. В едно от последните си решения 41-то Народно събрание отхвърли внесения от националистите проект с подобно съдържание.

Делян Добрев от ГЕРБ отбеляза, че е вредно да се наливат държавни пари във фалирали предприятия като „Химко“ - Враца и „Ремотекс“ - Раднево. Той предложи да бъдат изслушани представители на правителството за тези решения.

В крайна сметка проектът на Сидеров бе отхвърлен с 2 гласа „за“, 5 „против“ и 8 „въздържал се“.

По-късно пред журналисти Сидеров заяви, че ЕРП-тата могат да бъдат убедени да се оттеглят, като им бъдат отнети лицензите за продажба на електроенергия. Той се обяви за въвеждането на пределни цени на тока за социално слаби. Лидерът на „Атака“ обвини БСП, ДПС и ГЕРБ в единодействие, с цел да не мине проектът му.

Явор Куюмджиев коментира след заседанието на комисията, че теоретично е напълно възможно държавата да изкупи мажоритарни дялове в ЕРП-тата, а предвид пазарната обстановка това може да стане на цени, по-ниски от продажните при приватизацията.

По повод решението на „Атака“ да оттегли от пленарна зала искането си за размразяване на проекта „Белене“ и последвалите критики от ГЕРБ, Сидеров обясни, че проектът е оттеглен от зала, за да има експертна дискусия в енергийната комисия.

Тази дискусия обаче не се състоя. Депутатите от комисията отложиха обсъждането на проекта за продължаване на строителството на ядрената централа, докато в комисията не се явят лично министрите Драгомир Стойнев и Петър Чобанов.

Още новини за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата