IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Да сложим ли хикса на Изборния кодекс?

Управляващи и опозиция в яростен спор за изборните промени

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

Новият Изборен кодекс, който се очаква да влезе в пленарна зала следващата седмица, поляризира мненията на управляващите и опозицията.

Според БСП и ДПС с промените ще бъдат гарантирани правата на българския гражданин да избира и да бъде избиран, докато от ГЕРБ предупредиха, че се връщат лоши практики от времето на тройната коалиция.

Красимир Ципов от ГЕРБ настоя, че "всичко е решено" и предрешено след изказванията на лидера на БСП Сергей Станишев, че "ще бъде изорана земята" за победа на евроизборите, и на Мая Манолова, че с този Изборен кодекс ГЕРБ никога повече няма да се върне на власт.

Левият Филип Попов уточни, че думите на лидера му и на зам.-председателя на НС са правилни, но става въпрос за реализиране на цели с "позволените от закона методи".

Според него Изборният кодекс е прозрачен и в него присъстват всички предложения на неправителствените организации, освен това се спирали порочните практики с разнасяне на чували с бюлетини и казусът с изборните книжа в Костинброд.

"Тази широка прозрачност, в кавички, която се пропагандира, е хвърляне на прах в очите", опонира му Ципов.

На свой ред Мустафа Карадайъ от ДПС обясни, че най-важното за него и за партията му е да се спазват и гарантират гражданските права на всеки българин по Конституция.

"С изкуствени техники – за ръст, за цвят на косата, някой се опитва да ограничава конституционните права", каза той, като използва глагола "живели" за уседналостта, наложена от ГЕРБ в предишния Изборен кодекс.

"Уседналостта като срокове, в които българските граждани ще имат правата да гласуват, дали ще е 3 месеца, 6 месеца, година – нормално е да го има, не това е въпросът. Въпросът е дали на българския гражданин му се гарантира конституционното право. Ние не сме против уседналостта, а против ограничаването на конституционните права на българските граждани", аргументира се избраникът от ДПС.

"Ще видим какво ще се случи в пленарна зала и ще видим дали ще се върнат автобусите", отвърна му Ципов.

ГЕРБ продължава да държи гласуването да е само с един знак "Х", допълни той.

Филип Попов обаче поясни нагледно, защо левицата държи в кодекса да залегне и друг символ.

"Дали ще бъде изкривен знакът хикс и ще го зачетат като кръст, зависи от секционните избирателни комисии и представителите на партиите в тях. Формализирането на този знак води до голям брой недействителни бюлетини", настоя той.

По думите му конкретният пример идвал от неговия избирателен район – Видинския, където заради малко закривяване на хикса, отбелязан на №5 (бюлетината на БСП за предсрочния вот – бел. ред.) бюлетините са били обявявани за недействителни.

"Ето я логиката и начина на поглеждане как се правят избори в България. Не се замисляме как да отчетем волята на гражданите, а как да създаваме недействителни бюлетини", констатира Мустафа Карадайъ.

Красимир Ципов обаче настоя, че гласуването с повече от един знак ще доведе до контролиран вот.

"Ще се върнат голяма част от лошите практики, които бяха отстранени", каза той и пресметна, че има константна стойност на недействителните бюлетини през последните 10-ина година и през 2007-а на местния вот са били много повече от тези през 2011-а.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата