Пореден политически инженеринг и задкулисие от страна на управляващите видяха депутати от ГЕРБ в парламента, но този път дори заподозряха и държавен преврат.
Повод им даде текст от чернова на Изборния кодекс, включен в доклада на предишната временна комисия за изработването му, в която участваха и граждански организации и също беше оглавявана от Мая Манолова от БСП. Текстът обаче не присъства в окончателния вариант на кодекса, който парламентът гласува и днес.
Параграфът, който развълнува опозицията, е от октомври и гласи, че "при произвеждане на изборите за членове на Европейския парламент от Република България през 2014 г. едновременно с избори за президент и вицепрезидент на републиката и за народни представители, районите за организационно-техническата подготовка на изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за президент и вицепрезидент на републиката съвпадат с изборните райони за народни представители".
В окончателния вариант на Кодекса е записана 2016 г. за провеждане на изборите за президент.Вчера въпроса повдигна и президентът Росен Плевнелиев, според когото "за пореден път в проект на закон намират място идеите и плановете на тайни лаборатории за политически инженеринг".
Докладът на временната комисия обаче е изпратен през ноември на Венецианска комисия, обясни днес зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цецка Цачева, според която така се излагаме пред чуждите институции.
Тя поиска да знае кой е решил, че през 2014 г. ще има избори за президент и вицепрезидент, след като мандатът на Росен Плевнелиев и Маргарита Попова не е изтекъл.
„Това опит за държавен преврат ли е или решение на някакви кръгове, че в държавата ще се случат процеси, които ще доведат до президентски избори? Имат ли службите, ДАНС, информация къде се случват тези неща, кой готви този държавен преврат, кой информира Мая Манолова?”, попита Цачева.
Въпреки това тя призна, че текстът не присъства в окончателния вариант на Кодекса, но това според нея е, защото не се е намерило кой да сложи подпис под него и да го внесе като предложение за обсъждане в пленарна зала.
Според Десислава Атанасова е видна атаката срещу президента и вицепрезидента. Тя пък поиска да разбере дали социалистката Мая Манолова няма нещо общо с контрапротестите пред президентството и дали пък тя не ги е дирижирала.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.