"Атака" ще внесе днес сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров срещу президента Росен Плевнелиев в качеството му на регионален министър и бизнесмен. Това обявиха от партията след консултации при държавния глава. На обявения месец на политическите консултации хората на Волен Сидеров бяха поканени първи.
На излизане от президентството зам.-председателят на „Атака“ Десислав Чуколов заяви, че става въпрос за „сериозно нарушение в размер на 14 млн. евро“.
„Става въпрос за ощетени български фирми, за нарушения с европейски пари, неща, от които ОЛАФ се интересува“, разясни Чуколов.
„Атака“ иска президентът да бъде разследван. Още на влизане в президентството хората на Сидеров обявиха, че ще използват срещата при държавния глава, за да го запознаят със сигнала и да го призоват да се откаже от имунитета си с цел прокуратурата да разследва „експресно“ тези нарушения.В сигнала се посочва, че са налице съмнения за обвързаност на Росен Плевнелиев с офшорни дружества, базиращи се на информации в медиите, които следва да бъдат проверени от компетентните органи. В сигнала се споменава още сделката за закупуване от Плевнелиев на имот в Гърция през 2007 г. и се иска проверка на произхода на средствата, както и дали са декларирани и платени всички данъци за тях. Посочени са още и информации за плащания на суми от 20 000 до 50 000 лв. от фирма към Плевнелиев в брой.
Според "Атака" има и случай от времето, когато Росен Плевнелиев е министър, при който са налице сериозни съмнения за извършени тежки финансови престъпления и който е свързан с финансирания по програма ИСПА проект за проектиране и строителство на пречиствателни станции за отпадни води в басейна на р. Марица.
Чуколов напомни, че лидерът на „Атака“ Волен Сидеров се отказа от имунитета си и призова същото да направи президентът. „Който не се притеснява от нищо, няма защо да се крие зад имунитета си", смята зам.-председателят на „Атака“.
По думите му, когато се провеждат референдуми, българските граждани трябва да бъдат питани по различни теми, а не единствено по 3-4 въпроса. С президента от „Атака“ обсъдили какви въпроси трябва да бъдат задавани на хората, когато се провежда национално допитване.
„Ние смятаме, че на референдум българският гражданин трябва да се произнесе по въпроси като трябва ли Турция да бъде приета в ЕС или не“, обясни той. Според „Атака“ българите трябва да бъдат питани „за важните неща в България, не само да се ограничаваме по темата за гласуването и как да се гласува”.
По думите на Чуколов, основен проблем, който не е обсъден на срещата с президента, е демографският. Според "Атака" той може да бъде преодолян с рязко повишаване доходите на българските граждани.