Държавата ще предоставя средства за медийни пакети в размер на 40 000 лв. на партиите и коалициите, които са регистрирали кандидати за президент и вицепрезидент, за евродепутати и за народни представители във всички изборни райони и нямат право на държавна субсидия по Закона за политическите партии, реши парламентът, който прие на второ четене текстове от новия Изборен кодекс.
Държавата ще предоставя по 40 000 лв. за медийни пакети на инициативни комитети, регистрирали кандидати за президент и вицепрепрезидент, и по 5000 лв. на инициативни комитети, регистрирали кандидати за европейски и парламентарни избори. Средствата за медийните пакети ще са за сметка на Държавния бюджет и ще се използват за заплащане на различните платени форми на отразяване на предизборната кампания чрез доставчиците на медийни услуги.
ЦИК ще заплаща различните платени форми на отразяване до изчерпване на средствата на партията, коалицията или инициативния комитет. Доставчиците на медийни услуги ще са длъжни да обявяват на интернет-страниците си информация за договорите, сключени с партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирали кандидати, и/или с друг възложител във връзка с предизборната кампания, включително ако договорът е сключен с посредник, записаха депутатите.
Партиите и коалициите ще могат да изхарчат за предизборните си кампании за парламентарни избори не повече от 3 000 000 лв., а инициативните комитети - до 200 000 лв. Досега таванът за партиите и коалициите беше 4 000 000 лв.
В новия изборен закон се запазва размерът на допустимите дарения. Едно физическо лице може да дари на партия, коалиция или инициативен комитет не повече от 10 000 лв. за една календарна година, решиха депутатите. Забранява се партиите, коалициите или инициативните комитети да получават анонимни дарения под каквато и да е форма, финансиране от юридически лица и от еднолични търговци, средства от религиозни институции, средства от чужди правителства или от чуждестранни държавни предприятия, чуждестранни търговски дружества или чуждестранни организации с идеална цел.
Забранява се и безплатното използване на публичен административен ресурс, допълва БТА.
Утре депутатите ще продължат с гласуването на текста от проекта на Изборен кодекс, свързан с реда за провеждане на агитация и дали българският да е единственият език, на който да се води предизборната кампания. Заседанието на парламента ще започне в 09.00 часа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.