Дори и да остане дискриминационният текст, ще продължим усилията си да постигнем целта си. Това каза на брифинг в парламента лидерът на ДПС Лютви Местан, след като парламентът прие предизборната кампания да се води на български език и отхвърли текста на ДПС в случай, че кампанията се води на език, различен от българския, да се осигурява превод на български.
Местан посочи, че това не е „ДПС целта”. "Това е целта на европейска България. Ще полагаме непрестанно усилия да се стигне до подобно разбиране в българския парламент. Ако не в този – в следващия, в по-следващия”, уточни Местан. По думите му въобще не се саботира Изборният кодекс.
По отношение на това, че БСП очакват реакцията на ПГ на ДПС за изказването на Хафъзов, Местан заяви, че някои негови колеги от БСП, както и напусналите пленарната зала, не са разбрали какво стои зад имената, цитирани от Хафъзов.В своето изказване в пленарната зала депутатът от ДПС посочи Ахмед Давутоглу, Нури Адалъ и Ахмед Доган.
"Нека да видят кои са тези имена и тогава да повторят призива си към мен", допълни Местан и обясни, че не може да се разграничи от Нури Адалъ, защото дължи признание на този човек, "който гни в затворите 24 години”.
Той обясни, че присъдата на Нури Адалъ е такава, каквато е присъдата срещу всички борци против тоталитаризма и за демокрация. „Такава, каквато е присъдата на Народния съд на избитите хиляди инакомислещи политически лидери, каквато е присъдата на всеки един осъден по политически причини по време на тоталитарния режим, каквато е присъдата срещу д-р Доган”, подчерта Местан.
Той обясни, че позицията на ДПС срещу приетата дискриминационна разпоредба е емоционален повик европейска България да преодолее тежките остатъци от Възродителния процес и от десетилетия провеждана политика на дискриминация и асимилация на етнорелигиозните различия в българското общество.
"Предполагам, че някой в емоционален пристъп е направил вероятно неизбежната асоциативна връзка между Осман и други исторически личности, между Ахмед Даутоглу и други днешни политици от други държави. Колегата Хюсеин Хафъзов още в първото си изказване поясни, че говори за българския гражданин Ахмед Даутоглу от село Иглика. Той сгреши – не е от село Искра, а от село Иглика, Шуменско”, поясни лидерът на ДПС.
„Третият от списъка – Нури Адалъ, е от моето село Островец. Къщите ни са съседни. Това е човекът, който лежа близо 24 години в затворите и концентрационните лагери на комунистическия режим. По продължителност на гниене в затворите той се нарежда непосредствено след Нелсън Мандела и е известен като българския Нелсън Мандела. Без жертвата на такива фигури в българската история днес ние нямаше да се радваме на демокрацията, защото Нури Адалъ, Ахмед Доган заплатиха с цената на собствената несвобода привилегията днес да живеем в свободна и демократична България. Не разбирам тази истерия”, посочи Лютви Местан.
Според Местан подобни дебати биха могли да имат политическа рефлексия върху стабилността на парламента, но категорично заяви, че има теми, по които ДПС няма да прави компромис.
"Една от тези теми са европейските ценности и стандарти за правата и свободите на човека”, отсече Местан.
Той отново се върна към примера си за Греъм Уотсън и уточни, че той няма да води листата на ДПС.
„Казах, че има такава възможност съгласно директиви, съгласно договора на ЕС, съгласно българския Изборен кодекс. Разгърнах една хипотеза”, обясни Местан.
"Знаете ли как бихме звучали в Европа с условието – ако иска да участва в българска листа, да знае български? Защо смятате, че това е самодостатъчното условие някой да защитава българския интерес”, попита той.
Чета, че Осман Калъч е бил осъден за шпионаж и по-късно разменен. Да – безспорен факт. Искам да не прибягваме към двойни стандарти при оценяването на едни и същи или сходни исторически факти и събития. Има ли някой, който да приема безрезервно всички решения на тоталитарния съд в България?
„Има ли някой, който да отрече живота и делото на един Г. М. Димитров, например, осъден през същия този период за шпионаж в полза на друга държава? Ще приемете ли безусловно всички решения на Народния съд, с които бяха разстреляни хиляди български граждани? Само защото са били осъдени, ще ги обявите ли за шпиони на други държави или за престъпници”, попита Местан.
Той смята, че за някои партии случилото се днес е уникален шанс да се впрегнат в бясна надпревара за спечелване на гласове от националистическата ниша в българската политика.
"Ще продължим битката си за правата и свободите на българските граждани, защото това е непосредствено свързано с българския национален интерес”, заяви Местан.
Във връзка с преференциалния вот той каза, че има разлика между 7% преференция в Германия, където 80 милиона души, от които с избирателни права са около 65 милиона граждани, избират около 500-членен Бундестаг. Цената на един мандат там е над 100-140 хиляди.
"7% преференция на 474 гласа е 34 гласа. Това означава, че само гласовете от семейството на осмия в листата са достатъчни да пренаредят тази листа и да го направят първи. Идеята, заложена в мажоритарния елемент, има риск да се замени със семейния, родовия, местническия принцип”, обясни Местан.
„Не сме против преференцията. Искаме тя да се въведе по такъв начин, че да избегне тези рискове. Мажоритарен елемент в пропорционалната система трябва да има”, заяви той.
"Отворени сме за въвеждането на частичен мажоритарен елемент не само под формата на преференция, а с определен брой едномандатни избирателни райони. Дори и германският модел в български условия ще доведе до изкривяване, от което ще изчезнат от парламента малките партии”, заяви председателят на ДПС Лютви Местан.