Депутатът от "Коалиция за България" Янаки Стоилов призна, че между БСП и ДПС има напрежение, породено от разногласия по текстове в новия Изборен кодекс.
Има напрежение в момента, защото по няколко важни въпроса, които се отнасят към приемането на изборните правила, имаме различия с ДПС. Едната тема е за използването на официалния език в предизборната кампания. Имаме също свои виждания по т. нар. проблем с уседналостта, с по-трайната свързаност на избирателите за участие в изборния процес, дори по начина, по който трябва да се определят предпочитанията на избирателите, когато гласуват за отделни кандидати за пропорционална листа, каза Стоилов пред БНР.
По думите му въпреки това работата по Изборния кодекс ще продължи в началото на следващата седмица. Не е задължително по всички въпроси да имаме съвпадащи мнения, различни партии сме и всяка една има възможност да поддържа своята позиция, коментира депутатът.
Запитан защо трима депутати от БСП заедно с председателя на парламента гласуваха в подкрепа на текста за агитация на друг език, Янаки Стоилов каза: Не бих искал в нашата парламентарна група да достигнем до някакво делене на такива, които са добри и лоши за ДПС. Това е тяхна преценка.
По думите му това не променя позицията на парламентарната група. Мисля, че с достатъчно категоричност отстояваше това мнение и мисля, че на това се дължи резултатът. БСП беше партията, която отстоя този текст, заяви още Стоилов.
Според него се намираме на кръстопът, който засяга развитието на обществото и политиката. „И сега е моментът в началото на 2014 г. след стабилизацията, която беше постигната в България, вече да се тръгне по път, който в голяма степен лекува язвите на прехода и това значи дълбока промяна на икономическата политика на държавата. Тази наша позиция да преодолеем колебанията в правителството, е голяма стъпка, която България или ще направи, или ще попадне във водовъртежа на някаква смяна на персонажи и ще се задълбочат познатите проблеми“, заключи Стоилов.
За предстоящите избори за Европейски парламент, депутатът от "Коалиция за България" каза, че те са много важни, защото трябва да послужат за решаването на българските национални задачи чрез европейските институции и чрез самата българска политика.