IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Вигенин иска 10% политическа квота за посланици

МВнР готово с промени в Закона за дипломатическата служба

Кристиан Вигенин. Снимка: архив, БулФото

Кристиан Вигенин. Снимка: архив, БулФото

Да се ограничи т.нар. политическа квота сред посланическите назначения от 20 на 10 на сто, предлага  Министерството на външните работи.

Основна задача е да се засили професионалното и експертното начало в дейността на дипломатическата служба, заяви външният министър Кристиан Вигенин на пресконференция, на която представи изготвените от МВнР промени в Закона за дипломатическата служба.

Предстои законопроектът, който е публикуван днес, да мине през обществено обсъждане. Това не е квота за политици, става въпрос за външни назначения, които не е задължително да бъдат политици, уточни Вигенин, цитиран от БТА.

Според него е напълно възможно намаляването на квотата да бъде одобрено от Народното събрание. Смятам, че даваме добър пример с такава промяна в закона, коментира министърът.

По думите му това не може да стане от деня, в който се променя законът, а се дава срок в преходните и заключителни разпоредби от три години. Според Вигенин този срок е достатъчен промяната да се реализира по естествен начин.

В проектопромените се предлага възможността МВнР да се ангажира по-ефективно с проблемите на изпаднали в беда в чужбина български граждани. Предвижда се създаването на фонд в бюджета на ведомството за оказване на съдействие на български граждани в чужбина. Министърът коментира, че това е една много необходима мярка, но ще бъде и достатъчно рестриктивна, защото не може всеки проблем да се решава със средства на данъкоплатците.

С промените има желание да се осигурят условия за по-ефективно управление и използване на недвижимите имоти зад граница. Предвижда се 50% от средствата от дейности по разпореждане с такива имоти да влизат в бюджета на МВнР.

Вигенин каза, че с предлаганите промени се създават стимули за дипломатите да заминават в посолствата в страни, в които има риск за живота и здравето. Предлага се две години служба в такова представителство да се броят за три години дипломатически стаж. От МВнР предлагат дипломатите, които са на служба в страни, в които има риск за живота и здравето (военен риск) или лоши климатични условия, да могат да се прибират за сметка на ведомството два пъти в годината, а не както е сега - един път.

Предложените промени предвиждат възстановяване на фигурата на административния секретар на МВнР.

Други новости има по отношение на кариерното израстване и дипломатическия стаж – от ведомството са се опитали да внесат ограничения, които да направят по-трудно субективното отношение на министъра към един или друг служител. Забранява се повишаването в ранг като награда два пъти последователно, въвеждат се ограничения за скоростта, с която може да израства един служител. Предвижда се да няма две последователни предсрочни повишения в ранг, за повишение трябва да е изтекъл поне половината срок между един ранг и следващия.

Предлага се също Дипломатическият институт да се преименува на Дипломатическа академия, предстои преглед на функционирането му и има желание той да изпълнява по-сериозни образователни функции. Предлага се от названието на Държавния културен институт към министъра на външните работи да отпадне думата държавен, защото създавало известни погрешни впечатления.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата