Мажоритарен вот няма да има нито за обикновено Народно събрание, нито за Велико, за което пък според досега действащото законодателство половината от 400-те депутати се избираха мажоритарно, а другата половина – пропорционално. Това записаха депутатите с окончателното приемане на текстове от Изборния кодекс.
Депутатите решиха, че ще има и възможност гласоподавателите да влияят върху подреждането на партийните листи с т. нар. преференция. Прагът обаче предстои да бъде гласуван в пленарната зала.
Въпреки че от ГЕРБ настояваха да има 31 мажоритарно избрани депутати в обикновено Народно събрание, предложението им беше отхвърлено с гласовете на БСП, ДПС и „Атака”.
Данаил Кирилов от опозицията се опита да убеди народните представители в правотата на искането с аргумента, че по този начин избирателят може да търси персонална отговорност от мажоритарно избрания народен представител.
Червената Мая Манолова обаче остро разкритикува опозицията заради това предложение.
„Това е пълна измама, защото ГЕРБ отмени мажоритарното избиране на депутати, както и преференцията. Освен това гражданите казаха ясно, че не искат повече тази имитация на мажоритарност, най-лесният начин да отвратим хората е като върнем този експеримент от 2009 г., който заблуди хората, че ще избират личности, а в крайна сметка избраха партийни послушковци, чиито имена отдавна забравиха”, заяви тя.Според нея истинският мажоритарен вот може да бъде въведен плавно.
Павел Шопов от „Атака” смята, че мажоритарният вот е една голяма спекулация и лъжа.
„Като че ли на някои хора им хареса „р”- то в мажоритарен. Има си място и за мажоритарен вот – мажоритарно се избират кметове и президент, но за народни представители и общински съветници не, така е в цял свят. В Европа има две държави, където има мажоритарен вот, Франция, където „р”-то си звучи добре, и във Великобритания, където има две партии, които от векове са се сложили и се менкат”, отбеляза националистът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.