Парламентът прие уседналост от 6 месеца при избор на органи на местна власт. Малко след 23.00 часа снощи и след спорове депутатите решиха право да бъдат избирани за общински съветници и кметове да имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода и са живели в съответното населено място най-малко през последните 6 месеца.
Право да бъде избиран за общински съветник има и всеки гражданин на държава-член на Европейския съюз, който не е български гражданин, навършил е 18 години към изборния ден включително, не е поставен под запрещение, не изтърпява наказание лишаване от свобода, има статут на продължително или постоянно пребиваващ в България, живял е най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място и не е лишен от правото да бъде избиран в държавата-членка, на която е гражданин.
Право да избират общински съветници и кметове имат българските граждани, навършили 18 години към изборния ден включително, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода и са живели най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място, гласува също парламентът.Всеки гражданин на държава-член на Европейския съюз, който не е български гражданин, може да избира общински съветници и кметове, ако е навършил 18 години към изборния ден включително, не е поставен под запрещение, не изтърпява наказание лишаване от свобода, има статут на продължително или постоянно пребиваващ в България, живял е най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място и не е лишен от правото да избира в държавата-членка, на която е гражданин.
Павел Шопов от "Атака" поиска право да бъдат избирани и да избират да имат лица, живели през последните 24, а не само през последните 6 месеца в съответния град или село.
Предложението беше отхвърлено от мнозинството народни представители. Мая Манолова от БСП напомни конституционно решение номер 4 от 2012 г., което казва, че не е противоконституционно наслагването на допълнителни позитивни изисквания, но прекомерно дългият срок е несъобразен с Конституцията и промени уседналостта от 24 на 6 месеца. Затова да не приемаме противоконституционни норми, призова зам.-председателят на НС.
След това гласуване заседанието на парламента, продължило повече от 14 часа, беше прекратено. Днес НС продължава да гласува на второ четене текстове от Изборния кодекс.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.