Над 300 000 души са се подписали за провеждането на референдум за промени в изборното законодателство, обяви пред Нова телевизия преподавателят по Конституционно право проф. Георги Близнашки, който е председател на Инициативния комитет за инициативата на президента.
По думите му повече от половината изискуеми 500 000 подписа са били събрани още миналата седмица, но все още нямат пълната картина, защото работят с доброволци.
„Полагаме огромни усилия. Тези няколко дни до края на месеца са решаващи. Желанието ни е да ги съберем колкото се може по-рано, за да окажем натиск върху мнозинството в Народното събрание за провеждане на референдума заедно с европейските избори, какъвто е изначалният замисъл на държавния глава”, уточни той.
Той напомни, че ако се съберат 500 000 валидни подписа, Народното събрание е задължено да насрочи референдума, може да редактира въпросите, но не може да ги направи тотално различни. Категоричен е, че депутатите не могат да искат да се проведе допитване за данъците например.
Депутатът Мая Манолова от БСП обяви вчера, че парламентът не разглежда предложението на президента Росен Плевнелиев за референдума, защото чака подписката. Лично тя смята за резонен само един от въпросите - да има ли мажоритарна избирателна система.
Проф. Близнашки обаче не смята, че депутатите ще посмеят да променят въпросите на президента, защото той е "попаднал право в десетката". Голямото предимство на тази кампания е, че не ни се налага да разясняваме за какво става дума, хората са наясно, коментира още професорът.Той смята, че дори само едно от предложенията на президента да бъде прието, това ще бъде пробив в днешното политическо статукво, а ако се въведат всичките тези иновации, тогава ще има съвсем друга картина на народното представителство, коментира още експертът по конституционно право. Предложенията на Плевнелиев са за въвеждане на мажоритарния елемент в изборите, задължителното гласуване и електронното гласуване, ориентирано най-вече към българите зад граница.
Относно това, че ромите са най-активни, както бяха разтълкувани последните данни от събраните към миналата седмица подписи, проф. Близнашки определи това като пълни измишльотини и посочи, че голям ентусиазъм има от страна на българите зад граница.
Той уточни, че НС има 3 месеца да проверява валидността на подписите, но смята, че това ще е изцяло в тяхна вреда. "За първи път има шанс да се повлияе на политическата система, която политическите партии не искат да променят", смята той.
Професорът призна, че поради кратката кампания не са могли да обхванат всички райони в страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.