До 71 на сто е намаляла битовата престъпност, след като жандармерията беше пратена по селата, похвали се вътрешният министър Цветлин Йовчев пред ресорната парламентарна комисия. Той лансира и една идея, която ще намали престъпленията в малките населени места, защото няма възможност да има полицай във всяко село.
Става въпрос за съвместна програма със социалното министерство, която предвижда да се назначават хора, които да се грижат за сигурността на населението и да получават заплати по мерки за временна заетост.
"Това е една идея, но социалното министерство има вече разработен драфт, който можем да обсъдим”, уточни Йовчев. Според него тази мярка няма да струва много, защото се касае за не повече от 3-4 хиляди души, но в същото време ще даде добри резултати както за сигурността в селата, така и за временната заетост. Тепърва ще се обсъжда какви хора да се включат в нея, но според Йовчев те трябва да имат качества, които ще им позволят да изпълняват функциите по охрана и да отговарят на определени изисквания, които да гарантират тяхната лоялност и надеждност.
В същото време се водят и разговори с охранителните фирми, за да се намали битовата престъпност. Йовчев обяви още, че превенцията е много важен елемент в борбата с престъпността и заради това ще се направят и структурни промени.
„През тази година сме заложили програма за превенция, която трябва да е насочена в няколко насоки. На първо място тя ще е насочена към ефективно наблюдаване на криминалния контингент, ще определим рисковите групи. Ще се създаде дирекция "Превенция" към главна дирекция „Криминална полиция”, където ще влязат и детските педагогически стаи, защото една от основните групи, към които трябва да имаме специални мерки, са децата и юношите”, обясни той.
Цветлин Йовчев настоя, че има идея какво да се прави с мобилните камери, след като в края на януари Върховният администрaтивен съд реши, че електронните фишове за нарушения на пътя, заснети от мобилните камери на КАТ, вече няма да важат.
Една от тях е катаджиите да стоят пред рисковото място, а ако шофьорът направи нарушение и го заснеме мобилната камера, да бъде записван номерът на колата и водачът да бъде предупреждаван, но не и санкциониран.
За да не се стигне до старото положение, катаджиите да се крият в храстите, вече са направени няколко неща.
„Въвеждаме различна организация. Разпоредено е на „Пътна полиция”, че те трябва да се намират пред опасния участък, а не след него, защото целта е да се намали възникването на риска от произшествие, а не да се залови някой, който е извършил нарушение”, разясни министърът.
Той добави, че стационарните камери трябва да са ясно обозначени, както и че той е издал заповед, с която да се ограничи спирането на коли без причина.
"Все още не се спазва така създадената организация и заради това работим по създаването на контролна среда, ще има три механизма на проверка, независими един от други, както и внезапни”, призна вътрешният министър.
Според него е редно да се помисли и за увеличаване на броя на стационарните камери, защото те имат голям ефект.