ГЕРБ видя в срещата на премиера Пламен Орешарски с медиите, с участието на лидерите на БСП Сергей Станишев и на ДПС Лютви Местан, пиар акция и старт на предизборната кампания на управляващите за предстоящия евровот.
„Пикът на предизборната кампания ще са великденските бонуси”, заяви Томислав Дончев, който ще е водач на листата на опозицията за евроизборите.
Според депутата Ивайло Московски би било коректно на тази среща да бъдат поканени и представители на „Атака”, защото „без тях правителството не може да функционира”.
Според него вероятно заради протестите управляващите се страхуват да започнат нужните реформи.
Системите се използват само за удовлетворяване на социални нужди, но държавната политика би трябвало най-напред да е насочена към генериране на икономически растеж, а сега е обратното - средствата от работещите институции отиват само за пълнене на социални дупки, смята Московски.
Според Томислав Дончев пък голяма част от изказаните тези на срещата по-рано днес не се нуждаят от опровержение, защото те влизат в очеваден конфликт с действителността.
„Дали едно управление е демократично, или не - зависи от чувствителността на обществото, но и на европейските ни партньори, а по показател граждански права и свобода на словото не чухме коментар от която и да е европейска институция, че предишното управление е било номенклатурно или тоталитарно, тази теза е само за вътрешна употреба”, отговори той на критиките на Орешарски, че е поел властта след мандат на еднолично управление.
Според Дончев думите на премиера, че харесва данъчната система, слагат край на предизборното обещание на БСП за отмяна на плоския данък.
От ГЕРБ за пореден пък обвините управляващите, че нямат критерии за разпределението на парите по програма „Устойчивост и развитие на регионите”.
„Още преди три седмици питах финансовия министър Петър Чобанов как са разпределени парите, а в отговора се казва, че няма критерии, няма оценка, няма експерти, които да правят оценка. С едно изречение това звучи: „Парите са разпредели така, както съм намерил за добре”, коментира Дончев.
„Това ще е програмата на трите „не”-та: Незаконосъобразно разпределени средства за нецелесъобразни дейности по непрозрачен начин”, обвини и депутатът Лиляна Павлова, бивш министър на регионалното развитие.
Според нея няма да има балансирано регионално развитие по програмата, защото бенефициенти са само 39 града, които са големи.
„Обещанията, че ще се погрижат и за малките пътища и населени места, е поредният балон, който се спука”, настоя тя.
Павлова предупреди, че има и риск малките градове, които са получили авансово 6 милиона лева, да трябва да ги върнат, защото отпадат от програмата.
Относно приетия на първо четене Закон за Сметната палата, внесен от БСП и ДПС, Дончев посочи, че има риск, ако бъде гласуван в този вид окончателно в НС, Палатата да стане орган за изпълнение на политически поръчки.
„Най-тежкият проблем е, когато един контролен орган губи репутация. Ако Сметната палата загуби авторитет, това означава всички плащания в България да бъдат поставени под въпрос”, предупреди той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.