IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Не бива да плащаме цената за отношенията Русия-Украйна!

"Южен поток" да не става заложник, зове Първанов

Георги Първанов. Снимка: БТА

Георги Първанов. Снимка: БТА

Не бива България и още няколко по-малки страни да плащат цената по това тежко противопоставяне между Русия и Украйна, между Запада и Изтока. Това каза днес в Сливен лидерът на Националната гражданска инициатива АБВ Георги Първанов, президент на България в периода 2002-2012.

Първанов заяви, че трябва да получи отзвук и реакция новината, че комисарят Гюнтер Йотингер е обявил "замразяването" на проекта "Южен поток". "Никой не ни караше да даваме в ръцете на еврокомисаря правата да води преговори от името на страните по трасето", смята той.

По думите му този проект не бива да става заложник на противопоставянето между Русия и Запада. Когато става дума за търговия, за снабдяване с газ, за транзита на ядрено гориво, бежански поток, когато става дума за съдбата на хиляди наши сънародници, ние трябва да защитим своите интереси, посочи той.

Първанов заяви, че предложението на АБВ е водачите на евролисти да седнат на една маса и да намерят консенсусните точки на българската политика, и да защитят българския интерес в тази ситуация.

Той коментира и предложението на общинската структура на БСП лидерът на АБВ в региона Иван Славов да бъде уволнен от поста заместник-кмет на община Сливен заради политическата му дейност.

"Намирам за порочна и ретро тази тенденция на "Позитано", която е заложена и в решението за нашето изключване", каза той. “Това показва слабост и страх, и е прецедент за прехода, като дори и ГЕРБ не са го правили”, допълни Първанов, цитиран от БТА.

Той съобщи, че АБВ вече има структури в почти всички региони на страната. Първанов каза още, че подкрепата към гражданската инициатива се увеличава и очаква на предстоящите евроизбори АБВ да получи над 250 000 гласа.

Около 14 март, когато се навършват два месеца от рестартирането на инициативата, ще бъде обявен публичен отчет на приходите и разходите на АБВ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата