Вместо да спорят публично в пленарната зала, както обикновено се случва при обсъждането на важни позиции, този път управляващите и опозицията в парламента седнаха на масата за преговори, за да излязат с обща позиция заради кризата в Украйна. Досега в парламента има внесени предложения за декларации от БСП, ГЕРБ и „Атака”, но политиците решиха, че е редно този път да са единни и да излязат с консенсусна позиция.
Въпреки първоначалните преговори обаче се оказа, че трудно ще се стигне до обща декларация.
„Не трябва да надценяваме възможностите за обща позиция, защото отделните парламентарни групи имат елементи, на които държат, за мен е постижимо да се намерят общи опорни точки, което да придаде по-голяма сериозност на българската позиция”, обясни Янаки Стоилов от БСП, който оглавява външната комисия в НС.
Въпреки че и той участва в работната група, отказа да коментира детайли по текста.
Разбрахме къде са различията и общите теми, този разговор ще продължи и утре и ще се обсъди на заседание на външната комисия”, лаконично обясни той.Според лидера на ДПС Лютви Местан пък най-добре е по толкова важна тема правителство, парламент и президент да постигнат общодържавна позиция за действията на страната ни всички институции да имат обща позиция.
„Ако ще трябва да има декларация на Народното събрание, е добре тя да бъде надпартийна", добави той.
От ГЕРБ пък поискаха парламентът да излезе с позиция след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност в понеделник, на което темата ще са рисковете пред България заради кризата в Украйна.
„След като толкова много закъсня декларацията на парламента, ние смятаме, че трябва да се приеме позиция на Народното събрание след Консултативния съвет за национална сигурност при президента. Ако утре или вдругиден се приеме някаква декларация, която няма да бъде обща с позицията на ГЕРБ, смятаме, че това ще се противопостави с позицията на президента, която е една от най-адекватните позиции в държавата за момента за ситуацията в Украйна”, заяви Джема Грозданова от опозиция.
Според нея трудно ще се стигне до обща декларация.
„Единственото, по което можем да се съгласим с останалите групи, е, че трябва да направим така, че сигурността и правата на българското малцинство в Украйна да бъдат подсигурени и запазени с нашата държавна подкрепа”, обяви тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.