Без оценка на въздействието върху околната среда, без оценка за съответствие, без преценка дали това ще повлияе на защитени територии за нас проектът "Карадере" не съществува. Това отсече министърът на околната среда и водите Искра Михайлова по ТВ7.
От Министерския съвет обявиха, че инвеститорът е получил одобрение за издаване на сертификат за инвестиция клас А за изграждането на комплекса " Black Sea Gardens", но според нея това не му дава никакво предимство и фирмата трябва да спази българското екозаконодателство.Михайлова добави, че проектът засяга две защитени територии по "Натура" и одобряването на меморандум за разбирателство между кабинета и фирмата инвеститор не означава получаването на екооценка.
Нещо повече, с този проект не е кандидатствано официално и той не е деклариран. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) знае за него от две писма - едното до Регионалния инспекторат в Бургас, а другото до зам.-министъра, свързани с конкретни питания, на които е отговорено. Това обаче е всичко, повече за проекта не знаем, подчерта тя.
Според нея трябва да се наложи като правило всеки инвеститор, преди да кандидатства за каквото и да било, да провери реализуемо ли е то на тази територия и не противоречи ли на българското законодателство.
Първите действия на държавата в тази посока ще са промени във формуляра, който се попълва при кандидатстване за инвеститорски клас. Михайлова ще предложи в решението на Министерския съвет по случая "Карадере" да се добави, че преди проектът да бъде процедиран нататък, трябва да получи становище по въздействие върху околната среда.
За нас всичко трябва да започне отначало, подчерта тя и добави, че логичната позиция на инвеститора в такава ситуация е да ограничи проекта до възможностите, които нашето законодателство предлага. Тогава бихме могли да разглеждаме оценка за въздействието и съответствието, обобщи Михайлова.
В същото време Скот Пъркинс, член на борда на директорите на „Мадара Юръп” АД, обяви по bTV че се надява строителството да започне до края на годината.
„Всичко зависи от голямата и дълга процедура по отношение на ОВОС и разрешителното за строителство. Надявам се тази година да започне строителството, но зависи от това дали всички разрешителни ще са налице“, каза той.
Пъркинс призна, че миналата година инвеститорът е представил проекта пред Агенцията за чуждестранни инвестиции, но той не е получил зелена светлина.
„Отне ни девет месеца, за да го синхронизираме с българското законодателство. Искаме да построим туристически обект от световна класа, това ще е нов проект за България“, отбеляза той.
По думите му инвеститорът не очаква от държавата да построи инфраструктурата, а фирмата ще плати за водоснабдяването и канализацията, защото това е заложено в проекта.
Ние инвестираме от седем години в тази държава, имаме проекти тук, заключи Пъркинс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.