Парламентарната група на партия ГЕРБ внесе в деловодството на Народното събрание предложения за промени в Изборния кодекс, съобщиха от партията.
ГЕРБ предлага Централната избирателна комисия да се състои от 18 членове, включително председател, заместник - председатели и секретар, които се предлагат от парламентарно представените партии и коалиции, както и по един член, предложен от партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени.
Определената численост от 19 членове не позволява и да се спази съотношението между парламентарно представените партии в 42-то Народно събрание. При изчисления спрямо пълния състав на комисията без двете места, гарантирани за НДСВ и Синята коалиция, се ощетява ДПС. Те получават общо двама членове, колкото има и партия Атака, се казва в мотивите.Конфликтът може да бъде преодолян само ако съставът на ЦИК за парламентарно представените партии е четно число. Справедливото разпределение, което отразява и паритета между партиите в 42-то Народно събрание и е най-близо до "19", е "18": ГЕРБ - 7 членове, БСП - 6, ДПС - 3, Атака - 2, посочват от ГЕРБ.
Вносителите на промените в Изборния кодекс са Цецка Цачева, Красимир Велчев, Десислава Атанасова и Димитър Главчев.
Съгласно Изборния кодекс ЦИК се състои от 19 членове, включително председател, двама заместник-председатели и секретар. Така определеният състав включва парламентарно представените партии и коалиции и партиите и коалициите, които имат членове на Европейския парламент.
Резултатът от изборите е възможно да даде право на други политически субекти да имат представител в ЦИК.
Справедливо е съставът на членовете на ЦИК да бъде определен от парламентарно представените партии, към който състав да се добавят членове на партии и коалиции с избрани евродепутати, посочват вносителите от ГЕРБ.
Според тях съставът на ръководството от четирима членове не дава отговор на въпроса какво се случва, ако парламентарно представените партии са по-малко или повече на брой от представените в настоящия парламент.
Броят на заместник-председателите не следва точно да бъде определен в Изборния кодекс, а да се определя от броя на парламентарно представените партии в съответното Народно събрание.