България не трябва да подкрепя санкции срещу Русия, каза на пресконференция в Пазарджик евродепутатът от Групата на социалистите и демократите Илияна Йотова. Според нея ние сме от страните, които ще бъдат в най-губеща позиция при евентуално въвеждане на санкции от Европа.
"Ние не сме сами, България не е в изолация в това отношение, много добре комуникираме с колегите си от Чехия, които имат същата позиция, а и сериозният икономически елит на Германия говори в същата посока", допълни Йотова. Бих препоръчала на българското правителство и на българския парламент да имат твърда позиция в това отношение, каза още тя.
Българското правителство вече изпрати до Брюксел доклад с оценката на евентуални загуби, които държавата ни ще претърпи при евентуални санкции, наложени на Русия, заяви депутатът от Коалиция за България Жельо Бойчев. Само преките загуби за България при спиране доставките на газ се изчисляват на 900 млн. лв. месечно, коментира той. При драматична развръзка на ситуацията Украйна - Русия страната ни може да претърпи и провал на туристическия сезон, тъй като през миналата година е посетена от 700 хил. руски и 200 хил. украински туристи, а туризмът формира 13.6% от брутния вътрешен продукт, допълни Бойчев.
Йотова заяви, че след предстоящите евроизбори целта е да има една нова Европа, която да се пребори с бедността, социалното изключване и безработицата. "Тема в предстоящата ни работа е свободното движение на работниците. Това е акцент в кампанията в Германия и то от доста високопоставени източници, които в момента обмислят нови ограничения за български и румънски работници", каза пред журналисти евродепутатът.
На второ място ще продължим голямата тема за отпадане на мониторинга на България, който продължава да виси като воденичен камък и да ни спъва по пътя ни към Шенген, инвестициите и към много други неща, които се отнасят до страната ни, отбеляза евродепутатът.
Тя съобщи, че третият акцент е да се продължи работата по пакета за емиграцията и бежанците. "Не може да се остави в една солидарна Европа само страните външна граница на ЕС да понесат цялата тежест. Всички сигнали сочат, че бежанска вълна се очаква и през пролетта, така че трябва да бъдем извадени пред скоба в европейските документи и да получим повече финансиране и помощ", категорична е Йотова. Тя изрази амбиция за издействане на нови законопроекти с адрес България.
"Спешна акция за спасяване на президента Росен Плевнелиев, човекът, който забърка целия скандал около Изборния кодекс и формирането състава на ЦИК", така Илияна Йотова определи срещата между Бойко Борисов и Лютви Местан. Неслучайно инициативата за тази среща дойде от Борисов, на чийто гръб щеше също да се стовари отговорността за това България да учуди за пореден път света, хвърляйки евентуално сянка на съмнение върху валидността на европейските избори с начина, по който беше определена формулата за избора на ЦИК, каза евродепутатът.
В Пазарджик евродепутатът заедно с народни представители от "Коалиция за България" обявиха инициативата си за организиране на поредица от срещи със съсловни организации и жителите на всички общини от областта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.