Европа и Африка са свързани силно от дълги години, европейски дружества са направили сериозни вложения в Африка, а европейски експерти помогнаха за развитието на нейни ключови области като инфраструктурата, образованието, здравеопазването. Това заяви в своето слово пред Съвета ЕС-Африка в Брюксел президентът Росен Плевнелиев.
Днес сме партньори, които споделят много общи ценности - човешките права, върховенството на закона, борбата с неравенството и осигуряването на по-добро образование. Тези ценности ще ни помогнат да осигурим успешно и трайно развитие на нашите народи, добави той.
България е много свързана с Африка. В продължение на години имахме плодотворно сътрудничество в този регион - в областта на образованието, здравеопазването и търговията. Някои от най-добрите наши инженери и лекари прекараха част от живота си, за да допринесат за напредъка на Африканския континент. Еврокомисарят по международното сътрудничество и хуманитарната помощ Кристалина Георгиева, която е силно обвързана с посрещането на всекидневните предизвикателства пред Африка, е българка, отбеляза президентът.
Няма напредък без мир. Няма икономически перспективи без добре образована младеж и добра среда за бизнес. Към това се насочваме - към изграждането на мир, към подобряването на условията за бизнес и в инвестиции в образованието, заяви Плевнелиев, цитиран от БТА.
По неговите думи ЕС е един факторите с най-голям принос в осигуряването на помощ за развитието на Африка. Много проекти, финансирани със средства от държави от ЕС, са насочени към намаляването на бедността на континента. ЕС трябва да запази равнището на своята подкрепа, както и да насърчи сътрудничеството с африканските страни, за да е сигурен, че помощта за развитие се използва прозрачно и ефективно, допълни държавният глава.
Европа има познанието. Африка има младо население, природни залежи и предприемачески дух. Индустриализацията е важна за развитието на африканските държави и това е европейски приоритет. Необходими са повече и по-мащабни инвестиции за подобряването на бизнес климата и дейността на дружествата, особено малките и средните предприятия, които са най-големите работодатели.
Африка трябва да увеличи производството на храни, да укрепи управлението на водите и околната среда, енергетиката и особено възобновяемите енергийни източници. Това са основните области на компетентност и икономически интерес за българските дружества, които желаят да вложат средства и да работят в Африка, заяви президентът.
Той препоръча Африка да се свърже по-добре. Инфраструктурата е основно предварително условие за икономическото развитие и за приобщаването на региона. Насърчаването на развитието на области като превозите, управлението на водите и енергетиката, наред с премахването на препятствията пред търговията, са жизненоважни стъпки за по-бързо и по-добро приобщаване. Африка би се възползвала много от насърчаването на свободната търговия и с утвърждаването на европейските политики - например единния пазар, върховенството на закона, открито управление, посочи Плевнелиев.
Живеем в свят на огромна взаимосвързаност. Няма нищо по-нормално от това да работим заедно със съседите си за справянето с днешните предизвикателства. Енергийната сигурност, климатичните промени, устойчивият растеж управлението на водите и сигурността на храните ще преобладават в дискусиите на настоящия век. Няма рецепта за напредък и дълготраен растеж, но работим здраво за развитието на нашите държави и на нашите два континента. За Европа и Африка трайният икономически ръст изисква координирани действия на местно, национално и континентално равнище, завърши обръщението си българският държавен глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.