Ако изборът за депутати за ЕП беше тази неделя, за БСП биха гласували 18%, за ГЕРБ – 17%, ДПС – 4,8%. Това сочи проучване на агенция АФИС за електоралните нагласи 50 дни преди евроизборите. В проучването са взели участие 1050 пълнолетни граждани. Тройката в лицето на БСП, ГЕРБ и ДПС със сигурност ще разпределят най-малко 14 от 17-те депутатски мандата, които се полагат на България, посочват от агенцията.
Още три партии демонстрират потенциал да прескочат високата бариера от 5.88% и да реализират по един мандат – това са Движението „България без цензура“, партия „Атака“ и формацията на експрезидента Първанов „АБВ“. Според отговорите на запитаните за „Атака“ биха гласували 3,2%, за „България без цензура“ – 3,2%, за АБВ – 3,1%.
В числото на „призьорите“, които на предстоящите избори са лишени от шансове да реализират успех, но притежават потенциал да се намесят в евентуална битка за депутатски места при бъдещи избори за Народно събрание, са още партиите „Реформаторски блок“ и „Национален фронт за спасение на България“. За евровота подкрепата за Реформаторите е1,3%, за НФСБ – 0,9%.
Според "Афис" очакваната избирателна активност за евровота възлиза на 2.5-2.8 млн. души. Това означава, че за реализацията на поне един депутатски мандат ще са необходими най-малко 150-160 хил. гласа.
От потенциалните гласоподаватели 86% вече са взели окончателно решение за кого ще гласуват. Останалите все още се колебаят, като половината от тях се колебаят в избора си между две и повече партии, а избирателите от другата остатъчна половина – дали да гласуват изобщо.
Резултатът от битката за първото място продължава да е неизвестен. Силите между водещите политически сили БСП и ГЕРБ са на кантар. Тази интрига увлича все повече предпочитания в полза на двете партии и ощетява останалите играчи в състезанието, сочи анализа на АФИС. Само тези две партии ще разпределят помежду си между 1.5 и 1.7 млн. гласове.
С най-мобилизирани ядра от твърди гласоподаватели разполагат ДПС и партия „Атака“. При всички останали декларациите за евентуална подкрепа на 25 май са свързани с известни колебания, макар и в различна степен.
На въпрос „Как оценявате политическата обстановката в България?“ 65% от запитаните я определят като напрегната, а през февруари те са били 74,7%, 23% през април я оценяват като спокойна, през февруари – 21,6% са я оценявали по този начин, 8,7% - не могат да определят.
Нивата на неодобрение на действията на правителството спадат, като същевременно се наблюдава и леко покачване на доверието в дейността на министрите и на изпълнителната власт като цяло. Въпреки загубата на привърженици на БСП през изминалата година, въпреки появата на силен ляв конкурент в лицето на АБВ, кабинетът "Орешарски" печели свои нови симпатизанти, които прехвърлят автоматично подкрепата си в полза на БСП, констатират още от социологическата агенция. 52% са посочили, че са разочаровани от кабинета, а 19% са з обнадеждени от него.
Относно подкрепа към обществени фигури и политици първото място делят двамата президенти, настоящ и бивш, Росен Плевнелиев и Георги Първанов, като и двамата получават по 36% подкрепа от запитаните, Пламен Орешарски е с 35%, Бойко Борисов – 31%, Сергей Станишев – 28%, Николай Бареков – 20%, Волен Сидеров – 12%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.