IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Мнозинството в НС: Новият Изборен кодекс е по-добър!

Манолова доволна, че станало ясно как партии събират подписите си за регистрация

Мая Манолова. Снимка, Архив: Булфото

Мая Манолова. Снимка, Архив: Булфото

БСП и ДПС са убедени, че явно новият Изборен кодекс е по-добър от стария и дава възможност за повече прозрачност. Повод за коментара на мнозинството стана обстоятелство, че хора се откриха в списъците, предадени на ЦИК за регистрация на партии за участие в изборите, без обаче те и да подозират за това, нито дори да симпатизират на въпросните политически формации.

Според Мустафа Карадайъ от ДПС обаче това не би трябвало да остава без реакция. „Не може да остане без последствия, има Комисия за защита на личните данни, която може да наложи санкции, от друга страна, това е фалшификация на подписи и прокуратурата може да се занимае с него”, коментира той.

Депутатът от ДПС обаче е убеден, че партиите и коалициите, които имат привърженици, нямат нужда от каквито и да е манипулации и спекулации на подкрепящи ги граждани. Той смята, че в списъците на сериозните партии едва ли ще има случаи на нарушения, или ако има, то те ще са изключения.
 
Според зам.-председателя на парламента Мая Манолова от БСП сега ще стане ясно и как партии събират подписите си за регистрация.

"Същото ще важи и за подписите за референдум, където по необясним начин се събират хиляди подписи за няколко дни”, коментира тя.

„Тепърва, като се види за какъв обем от злоупотреба става дума, ще се предприемат конкретни действия, но тази възможност за първи път се дава от Кодекса и се радвам, че тя сработи”, коментира социалистката.

Според нея обаче е парадоксално в България да има около 300 партии и не е нормално да са толкова, защото държавата има преференции за тях, включително и по 40 хиляди лева за медийно отразяване на предстоящите европейски избори.

Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, който оглавява и предизборния щаб на партията, призна, че не може да гарантира на 100%, че и в списъците, с които се регистрира партията, няма случаи на хора, които са включени, без да знаят. „Всяка една партия винаги събира много повече, за да избегне провокации или недобросъвестни действия”, заяви той и добави, че подписите се събират от членове и симпатизанти на партията и той разчита на тяхната съвест.

Цветанов увери, че за регистрацията в ЦИК няма как да има подписи на хора, подкрепили тази за инициативата на президента Росен Плевнелиев за референдум по изборното законодателство.

"От подписката за референдума всичко е предадено на инициативния комитет, който ги внесе в парламента, ние нямаме нужда от тях”, увери Цветанов.

Относно информациите, че работодатели проверяват с ЕГН-тата на служителите си дали участват в някоя подписка за регистрация за изборите, Мая Манолова коментира, че не е чула за такова нещо.

"Законът трябва да действа в посока всеки гражданин да може да си прави сам справката”, обясни тя.
Според Цветанов пък е недопустимо който и да е работодател да проверява дали негов служител се е подписал, защото това е нарушаване на правата гражданите.

"Но знам, че в много от случаите, особено в малките населени места, където основен работодател е кметът, много са случаите, когато управляваща местна политическа сила притиска хората”, коментира той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата