IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

И омбудсманът подкрепил политическа партия, без да знае

Пенчев е сезирал главния прокурор по случая

Омбудсманът Константин Пенчев. Снимка, архив Булфото

Омбудсманът Константин Пенчев. Снимка, архив Булфото

Омбудсманът Константин Пенчев е сред потърпевшите от злоупотреба с личните си данни при подписките за участие в евроиборите.

Той съобщи, че е открил, че данните му фигурират в подкрепа на ПП "Национал-демократична партия". Лидер на въпросната партия е настоящият независим евродепутат Димитър Стоянов, който замина за Европарламента от листата на „Атака” при предишния избор.

Вчера стана възможно всеки гражданин да провери на сайта на ЦИК дали е участвал в подписка за регистрация на политическа партия, като проверката става чрез въвеждане на ЕГН.

Оказа се, че в списъците, които са предоставили политическите партии, има и хора, които дори не подозират, че са използвани личните им данни и фигурират в тях. 

Пенчев коментира, че дори не е чувал тази партия, но щом тя има ресурса да злоупотребява с личните данни на хората, какво остава за по-големите партии.

Омбудсманът заяви, че по случая е сезирал главния прокурор, Комисията за защита на личните данни и ЦИК.

Според Пенчев определено става дума за престъпление и за промяната на няколко закона.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата