Печалбите на търговските вериги са достатъчно високи и новите правила в Закона за защита на конкуренцията няма да ги изгонят от България. Цените на храните също няма да се повишат въпреки въведените нови правила в закона.
В това увери пред Нова телевизия депутатът от „Коалиция за България” Корнелия Нинова, която е един от вносителите на Закона за защита на конкуренцията. „Как може производителите да бъдат принудени да продават продуктите си под себестойност, но веригите да не могат да свият печалбата си”, попита реторично тя.
Припомняме, че преди ден производители на хляб се оплакаха, че веригите ги принуждават да продават своята продукция под себестойността й. Те ще откажат да продават в големите магазини, ако правилата не се променят.Също вчера Народното събрание прие на първо четене съответните промени в Закона за защита на конкуренцията. Поправките се отнасят именно за регулацията на отношенията между производителите и доставчици на стоки и големите търговски вериги и бяха приети със 123 гласа "за" от депутатите на "Коалиция за България", ДПС и "Атака", а няколко народни представители от ГЕРБ гласуваха "въздържал се".
Днес Нинова беше категорична, че веригите вече няма да могат да налагат натиск върху цените. Храните обаче няма да поскъпнат - с премахването на ненужни такси, които налагат магазините, цените ще намалеят. „Ако всички спазват правилата - контролните органи, търговските вериги и производителите, цените ще паднат”, заяви още тя.
Според нея в момента търговските вериги действат от позицията на силата и принуждават производителите да продават своите стоки под себестойността им. Налагат безсмислени такси, като например такса за участие в боулинг турнир, за отпечатване на торбички или за откриване на нов магазин на веригата.
Нинова посочи, че в някои от таксите има резон, но доставчиците трябва да имат право да избират „дали ще участват в боулинг турнир”. Тя посочи, че според сегашните текстове всички доставчици са длъжни да платят такса за откриване на нов магазин, дори да е в друго населено място и в който дори няма да продават своите стоки. По отношение на таксата за отпечатване на торбички също има нередност, защото се оказва, че така самите торбички се плащат два пъти – от потребителите и от доставчиците на магазина.
"Всички тези такси се удържат с обратно фактуриране и производителите са поставени пред свършен факт", обясни още Нинова. В един от посочените от нея случаи неподписването на протокола за прихващане всъщност се приема за знак за съгласие.
По думите ѝ имало и търговска верига, която не плащала на своите доставчици в продължение на 9 месеца, а е ползвала тези оборотни средства и дори е купила търговска верига в Албания „с български пари”.
По тази причина и правителството се опитва да въведе равнопоставеност между търговските вериги и производителите и доставчиците, поясни депутатът. „Освен икономическите основания има и политически – това присъства в предизборните ни обещания”, допълни още Нинова.
Припомняме, че с новите текстове в закона се въвежда задължение за предприятията със "значителна пазарна сила" (каквото понятие се въвежда) да направят промени в проектите на типови договори и/или общи условия, когато това е необходимо за привеждането им в съответствие с правилата на конкуренцията. Те трябва да поддържат на интернет страницата си публикувани одобрените типови договори и/или общи условия и да ги прилагат в отношенията си с доставчици или купувачи.
Още икономически новини вижте в Investor.bg