“Няма данни, както за тяхната заетост, така и за възрастовите граници и видовете увреждания”, допълни тя. По думите й предстои създаване на регистър, в който всички подобни данни ще бъдат вписани като се предвижда той да функционира от следващата година.
По данни на НОИ хората с увреждания в България са близо 560 хиляди, по данни на Националния статистически институт броят им е около 350 хиляди, а по данни на КТ "Подкрепа" те са приблизително 400 хиляди, от които 30 хиляди са деца.
“МТСП разполага със 109 млн.лева за тази година за интеграция на хората с увреждания, като 80 млн. лв. от тях са предвидени по закон като добавки”, каза още Христова.
Държавата трябва да стимулира социалното предприемачество, което да се изразява в предлагане на различни социални услуги, допълни тя. По думите й организациите за управление на този вид услуги имат тежка издръжка и изискват определена квалификация на персонала, а от социални услуги не се печели. Трябва да се регламентира възможност за печалба в тази насока, добави тя.
Да се интегрират хората с увреждания, равнопоставеност в образованието и участие в политическия и обществен живот на страната, препоръча по време на семинара заместник- министърът на здравеопазването на Италия Антонио Гуиди.
По думите му няма общовалиден модел за включване на хората с увреждания, а са необходими съвместни действия и обмяна на опит и информация между институциите и неправителствения сектор, както и между различните държави. Гостите и участниците в семинара бяха приветствани от Джан Батиста Кампаньола, посланик на Италия в България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.