Размяна във водачеството на двете най-големи политически партии регистрират от Института по модерна политика (ИМП) две седмици преди евровота. Проведеното в началото на май проучване показва лека преднина на БСП пред ГЕРБ. За левицата биха гласували 20,5%, а за ГЕРБ 19,3%.
Социолозите от ИМП подчертават, че от ключово значение за изхода на изборния ден ще бъде степента на мобилизация на електората от страна на БСП и ГЕРБ.
Трета политическа сила според изследването е коалицията „България без цензура“ на Николай Бареков със 7,5%. С половин процент по-малко е ДПС, като социолозите отчитат повишение в декларираната за тях подкрепа.С шансове за Европарламента са "Атака" (4,5%) и АБВ (3,5%), като техните резултати са свързани пряко с избирателната активност в деня на изборите. Важен фактор за резултатите на двете партии е мобилизацията на привържениците им. Това важи с особена сила за "Атака", която бележи значителен ръст за последния месец. Според социолозите от ИМП този ръст се дължи до голяма степен на проруското говорене на партията.
На този етап под бариерата от 6% със сигурност остават Реформаторският блок с 2,5% и НФСБ с 1,4%.
Със сигурност 28% от имащите право на глас няма да отидат до изборните урни на 25 май. Вероятно този процент ще бъде много по-висок, коментират социолозите.
При рейтингите на институциите най-ниска оценка получава омбудсмана. Едва 4,9% от анкетираните дават положително мнение за работата му, докато 53,5% изказват отрицателно.
Традиционно ниска оценка получава и Народното събрание. Едва 7,2% определят работата на институцията като положителна. 43,5% дават отрицателна оценка на работата на депутатите.
Работата на кабинета Орешарски получава по-висока оценка от тази на президента. 18,9% определят дейността на правителството като положителна, докато позитивните оценки за президентството е 13,9%.