Три пъти повече са наблюдателите на тези избори в сравнение с предишни, призна по БНР говорителят на ЦИК Цветозар Томов, но в същото време коментира, че едва ли ще се оправдаят опасенията за контролиран вот чрез големия брой наблюдатели по места.
„Няма техническа възможност наблюдателите да контролират вота на избирателите, но проблемът е, че в много случаи наблюдателите ще играят ролята на застъпници на изборите, това не е добра практика“, коментира той.Томов препоръча на гражданите, които гласуват, да контролират сами представителите на секционните комисии и да сигнализират, ако някой от тях се опита да разгъне бюлетината тогава, когато трябва да скъса отрязъка.
Цветозар Томов коментира и твърденията на Обществения съвет, че в СИК не знаят как да отчитат отбелязаните преференции.
Той призна, че наистина има проблем, защото сроковете, в които трябваше да се проведе обучение на СИК за изискванията на новия Изборен закон, беше кратък.
"Необходимите инструкции са дадени от ЦИК към секционните комисии и СИК-овете трябва да се справят с тази задача, защото става дума за елементарно броене, което се учи във втори клас“, обясни Томов.
Относно опасенията за контролиран корпоративен вот, той каза, че теоретично има възможности да се намекне за загуба на работа, ако човек не отиде да гласува.
„Като че ли станахме прекалено критични към опитите за контролиран вот, гласуването е публичен акт и не може да се допуска, че ще има наказания, ако човек не гласува. Имаше времена, когато избирателната активност беше почти 100 процента и ако човек се забави да гласува, го посещаваха представители на Отечествения фронт, но дори тогава нямаше санкции освен психологическо притискане“, добави Томов.
Таой съобщи, че сигналите за нарушения, които се получават в ЦИК по време на предизборната кампания, се увеличават с наближаване на вота, но това е нормално.
Няма повече сигнали, отколкото в предишни кампании, каза Цветозар Томов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.