IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Изборните секции в чужбина този път са 3 пъти повече

7988 българи избират евродепутати зад граница

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Общият брой на подадените валидни заявления за гласуване в чужбина е 7988, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.

Въз основа на тях и на решенията на ЦИК бяха образувани 168 избирателни секции в 35 държави, а за сравнение през 2009 г. бяха открити 52 избирателни секции извън страната.

Секциите има и в държави извън ЕС, като в този случай те са разположени в съответните дипломатически и консулски мисии на България.

В повечето СИК по предложение на задграничните ни представителства като членове бяха назначени български граждани от съответната общност зад граница.

За попълване на съставите на СИК извън страната Министерството на външните работи командирова 85 свои служители от София.

Най-много служители, 37 на брой, са командировани в Испания, защото там има 43 секции, във Великобритания са 19.

Командировани има и в Германия, Австрия, Франция, Холандия.

В съставите на СИК извън страната са включени и голяма част от служителите на дипломатическите и консулските представителства.

Изборният ден започва в 6 ч. местно време и приключва в 19 ч. местно време. За техническото обезпечаване на секциите бяха осигурени допълнително 70 преносими компютъра и 95 сканиращи устройства.

Изборните книжа и бюлетините за секциите извън страната бяха изпратени с дипломатическа поща.
В предизборния ден и в деня на изборите в Министерството на външните работи ще действа дежурен щаб, чиято задача е да консултира СИК извън страната по технически и организационни въпроси, както и да подпомага комуникацията с ЦИК.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата