Председателят на парламента Михаил Миков отказа да даде едномесечен срок на Инициативния комитет за провеждане на референдум по въпроси за изборното законодателство, след като ГРАО установи, че не са събрани нужните подписи за насрочването му.
Проф. Георги Близнашки от Инициативния комитет настоя Миков да даде срок, в който да се поправят нередностите, но председателят на НС му е изпратил писмо, с което го уведомява, че ако го направи, ще наруши закона.„Уважаването на изразеното във Вашето писмо искане за „обсъждане на възможностите за отстраняване на констатираните нередовности по подписката” означава даването на нов срок за това, което би било в грубо нарушение на чл. 12, ал. 8 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление и с оглед на това не бих могъл да си позволя да се съобразя с него“, отбелязва Михаил Миков.
Той информира проф. Близнашки, че като следващ етап от процедурата предстои Народното събрание, подпомагано от постоянните му комисии, да разгледа и обсъди направеното предложение. Осъществяването на тази процедура е изцяло в компетентността на народното представителство.
„Моите функции като председател на 42-рото Народно събрание, изрично и изчерпателно установени в чл. 77 от Конституцията, не ми позволяват да се намесвам под каквато и да е форма във формирането и изразяването на волята на народните представители, освен като участвам в гласуванията в пленарната зала”, отбелязва с писмото си председателят на парламента.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.