IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В Испания и Португалия: Разчупва се двуполюсният модел

Вестниците коментират възхода на крайните партии на евроизборите

Снимка: Архив Reuters

Снимка: Архив Reuters

Евровотът в Испания беляза разпад на двуполюсния модел десница-левица, отбелязва испанският в. "Мундо". Изданието съобщава, че въз основа на окончателните данни Народната партия на премиера Мариано Рахой получава 42,12 процента или 16 депутатски мандата, тоест с 8 по-малко в сравнение с предишния ЕП.

Социалистите пък имат 38,78 процента или 14 мандата в ЕП, което е с 9 по-малко в сравнение с досега. Общо 10 политически партии успяха да излъчат европейски депутати. Така присъствието на Испания в ЕП ще е много по-различно в сравнение с последните години, когато превес имаха парламентаристи от двата полюса левица-десница, посочва "Мундо".

Вотът показа, че премиерът Мариано Рахой получи доверието на избирателите, но победата му е горчива предвид намаленото присъствие на неговата партия в ЕП.

В идните пет години Европа като цяло ще е различна, допълва "Мундо". Традиционните партии ще имат по отслабено присъствие в парламента, а настъплението на крайните формации и на еврофобските настроения ще доведе до създаването на голяма коалиция в ЕП, посочва изданието, визирайки представянето на евроскептичните, еврофобските и антимигрантските партии в редица европейски членки като Франция, Германия, Великобритания,Австрия, Финландия, Дания, Полша, Унгария, Холандия и Гърция.

На места имаше истинско антиевропейско земетресение, като това във Франция с исторически доброто представяне на крайнодясната партия Национален фронт на Марин льо Пен, коментира вестникът.

Удар по двуполюсния модел, коментира също в. "Паис". За първи път двете водещи партии в Испания Народната партия и социалистите не успяха да грабнат половината от 54-те испанските места в ЕП, сочи изданието.

Народната партия в Испания прие победата си, но без празнуване. А в Европа големите победители бяха радикалните формации, като Национален фронт, предизвикал сътресение във Франция и Партията за независимост на Обединеното кралство във Великобритания, за която тази нощ беше Голямата европейска нощ, допълва "Паис".

Вестникът откроява и постижението на радикалната левица Сириза в Гърция, което е де факто победа на курса срещу мерките за строги икономии, прилагани от управляващите в тази страна.

Новият ЕП ще бъде доста по-разпокъсан от предишния, посочва и изданието "Вангуардия", визирайки възхода на крайните партии и по-специално доброто представяне на партиите на Найджъл Фараж и Марин льо Пен и на гръцката Сириза.

В Португалия социалистите спечелиха евровота с много малка преднина, отбелязва португалския в. "Публику". Те получават 8 евродепутати срещу 7 отпреди пет години. Управляващите пък губят 3 депутатски мандата в сравнение с вота отпреди пет години и вместо 10 ще имат 7 евродепутати, допълва вестникът.

Победата на социалистите в Португалия е победа на политиката, насочена срещу мерките за строги икономии, прилагани от управляващите, коментира изданието. Като цяло в Португалия на евровота социалистите постигнаха горчива победа, а управляващите сладко поражение, посочва вестникът.

"Публику" откроява резултатите от изборите във Великобритания и Франция. Партията на Фараж разчупи британския двуполюсен модел, докато Льо Пен буквално завладя Франция, посочва вестникът.

ЕС сега има повод за безпокойство с напредъка на крайната десница в редица европейски членки, посочва португалският "Диариу де нотисиаш". Изданието визира победата на крайната десница на Льо Пен във Франция, влизането на полските еврофоби в ЕП, доброто представяне на крайната десница в Австрия, постижението на партията на Фараж във Великобритания и добрия резултат на антимигрантите в Дания.

Победата на социалистите в Португалия беше по-малка от очакваното и вещае непредвидими парламентарни избори догодина, отбелязва в. "Журнал де нотисиаш".

В Италия демократите на премиера Матео Ренци постигнаха исторически резултат на евровота в Италия, като извоюваха близо 41 процента, пише в. "Стампа". Евроскептиците на комика Бепе Грило от Движение 5 звезди са с наполовина по-нисък резултат от Демократическата партия /21 процента/.

Обобщавайки резултатите от европейските избори в целия ЕС, в. "Стампа" посочва, че Франция е сега в ръцете на Марин льо Пен, което кара френския президент Франсоа Оланд да трепери, докато в Германия Ангела Меркел устоя на конкуренцията. Във Великобритания победиха антиевропейски настроените привърженици на Найджъл Фараж, докато в Гърция не възходът на радикалната левица Сириза буди толкова безпокойство, колкото постигнатото от неонацистите от Златна зора.

Лавината на крайните партии заля Европа, но все пак ЕС не рухна, посочва вестникът, визирайки факта, че в общ план успехът на евроскептиците в Европа не е надхвърлил 25 процента, както се вещаеше преди изборите.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата