Очевидно разяснителната кампания по отношение на това как ще се гласува за партия и за отделен кандидат не е била достатъчна, защото част от избиратели не са разбрали изцяло смисъла на преференцията. Това призна заместник-председателят на НС от БСП Мая Манолова, която е и основен автор на новия Изборен кодекс.
Тя добави, че е възможно да има и разговори по темата може ли да бъде променена бюлетината, за да няма объркване.
Оказа се, че при всички партии кандидатът с номер в листата, какъвто е бил и на партията, е получил преференции над прага от 5%.
Има интересна тенденция за партиите, които имат номер от 1 до 17, при тях практически кандидатът, който има съответен на партията номер получава преференция, обясни Манолова.Според нея явно част от избирателите са гласували втори път за партията в кръгчетата за префенцията и само партиите, които имат номера над 18, са се спасили от това.
Цялата тази шумотевица, особено с кандидата на БСП Момчил Неков, който заради преференциалния вот измести водача на листата Сергей Станишев, изигра своята роля на кампания постфактум и хората вече разбраха как се гласува, смята тя.
Манолова беше категорична, че това не е контролиран вот, както твърдят от ГЕРБ, защото в противен случай излиза, че и опозицията има купени гласове, тъй като и в нейната листа има преференции.
Неков сам ще реши дали да отиде в ЕП или не, върху него не е упражняван натиск да се откаже от мястото, заяви тя.
Срокът, в който избраните за евродепутати трябва да заявят дали ще отидат в ЕП, не е изтекъл, добави Манолова.
Според нея в листата на БСП няма хора, които да не са достойни и да нямат нужните качества да станат евродепутати.
Мая Манолова добави, че технически няма как в бюлетината да се напишат имената на всички кандидати, защото тя би била дълга няколко метра, макар е така би била по-разбираема за избирателите .
„Но да се отказваме от преференцията заради технически проблеми не е добър вариант“, заключи тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.