IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Реформаторите искат избори на 28 септември

Кънев: Подготвя се незаконна смяна на участник в "Южен поток"

Пресконференция на Реформаторския блок. Снимка РБ

Пресконференция на Реформаторския блок. Снимка РБ

Реформаторският блок (РБ) призова президентът да насрочи парламентарните избори на 28 септември. Предложената дата 5 октомври е некоректно използване на най-големия мюсюлмански религиозен празник Курбан Байрам, каза на пресконференция днес говорителят на Блока Радан Кънев.

Според Реформаторите изборът на тази дата е обида за мюсюлманите, които представляват 12 на сто от населението у нас.

Става дума за съгласие между парламентарните партии около интересите на ДПС и Ахмед Доган, обясни Кънев и подчерта, че РБ не е част от това съгласие.

Корман Исмаилов от Народната партия "Свобода и достойнство" коментира, че по този начин ще бъде вкарана политика в празника и смята, че ДПС поставя религиозния празник на втори план, за да бъде използван в кампанията.

Реформаторите смятат, че ако изборите са на 5 октомври, ДПС ще е в привилегирована позиция предвид очакваните автобуси от Турция.

Според Кънев днешната визита на руския външен министър Сергей Лавров е дала отговор на въпроса защо правителството все още не е подало оставка.

Той посочи, че по техни данни се подготвяла незаконна смяна на един от участниците в консорциума по
проекта "Южен поток" и подписване на нови документи. За нас трябва да има нова процедура по "Южен поток", съобразена с европейските правила за обществените поръчки, настоя Кънев. Без такава процедура България е заплашена от спиране на всички еврофондове, допълни той.

РБ настоява и за консултации при президента за номиниране на новия български еврокомисар по ясни и публични критерии. Лидерът БСП Сергей Станишев, за когото се говори, че ще бъде номиниран, не отговаря на нито един публичен критерий, категоричен е говорителят на Блока

Божидар Лукарски обясни, че през седмицата ще се обсъждат принципите за водене на преговори за разширяване на Блока. Той допълни, че много партии са заявили желание за включване към коалицията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата