Новината за оставката на правителството "Орешарски" от късния следобед е отразена от всички издания днес.
"Правителството подаде оставка, без да вземе ключови за БСП решения. Изборът на българския еврокомисар и одобряването на договора с "Уестингхаус" за АЕЦ "Козлодуй" остават за следващото правителство", изрежда детайлите на статуквото "Сега".
"Бареков оголя", ВМРО ще напусне коалицията с "България без цензура", пише "Труд". Такова решение ще предложи днес председателят на организацията Красимир Каракачанов, което ще е съпътствано от даване на положителен отговор на предложението на Валери Симеонов за създаване на Патриотичен фронт с НФСБ.
Излизането от коалицията е най-добрият начин за запазване на политическата идентичност на ВМРО, смята Каракачанов. Лидерът на Земеделския народен съюз (ЗНС) Румен Йончев заяви, че остава в коалицията с ББЦ.
"Доверието в банковата система не е паднало, недоверието е насочено по-скоро към държавата. В един момент хората са си казали :"Тука става страшно" и са изпратили парите си в чужбина или пък в бурканите и под дюшеците", коментира вчера пред "Сега"финансистът Емил Хърсев. Според него до няколко месеца сумата ще се върне в банковата система.
"Изненада! Има такса за ранно връщане на кредити над 75 000 евро", допълва банковите новини "24 часа". Не всички клиенти ще могат да се възползват от отпадането на таксата за предсрочно погасяване по старите и новите ипотечни кредити. Оказа се, че облекчението ще важи само за кредитите до 147 000 лв., или около 75 000 евро, които единствено попадат в обхвата на закона за потребителския кредит. Именно чрез неговата промяна през пролетта бяха въведени новите изисквания към банките.
Работодатели наемат фиктивно служители, които след сключване на договор изпращат в командировка в чужбина, разкрива "Монитор". Схемата за легално осигуряване на заетост зад граница заобикаля изискването това да става чрез лицензирани посреднически фирми, спестявайки време и средства на шефа и кандидат-гурбетчиите. "Кандидатите за работа, вместо да потърсят услугите на посредническа фирма, се съгласяват да бъдат наети фиктивно от работодател и командировани в чужбина", обясниха от Главна инспекция по труда (ГИТ).
В същото време трудовите инспектори отчитат ръст на злоупотребите с командировани работници за повече от 30 дни зад граница. Трудещите се се жалват, че получават по-малко пари от минималното заплащане за съответната длъжност в страната приемник. Жертва на тази измама ставали най-често шофьори, изпратени от български работодател в страни членки на ЕС.
През първото полугодие на 2014 година от ГИТ са констатирали 315 нарушения при наемането на българи в чужбина.
"Монитор" представя поискания официално от ДПС проект за създаване на "Национален борд като шанс за стабилност". Бордът трябва да движи въпросите, свързани с усвояването на европарите. Идеята е този борд да работи независимо от това кой ще е на власт.
За да се случи това, трябва да се осъществят реформите в здравеопазването, образованието, ВиК сектора, транспорт и регионална политика, да се приеме нов закон за обществените поръчки и такъв за еврофондовете. Решение трябва да се постигне и по отношение на парите за общините. "Обезпокоен съм от това, което се случва в момента с усвояването на средствата от еврофондовете за изминалия програмен период и забавянето на споразумението с ЕС за новия. Във всички програми има проблеми, има рискове от загуба на средства. Наложително е да се намери формат, който да постигне национално съгласие по ключови за реализацията на средствата от еврофондовете въпроси, който образно би могъл да се нарече Национален борд за еврофондовете", мотивира предложението бившият земеделски министър и депутат от движението Джевдет Чакъров.
От Европейската комисия предупредиха, че искат устойчива администрация която да не се променя след идването на поредното правителство на власт през следващия програмен период.