ЦИК обмисля по-строги правила за регистрация на наблюдатели на парламентарните избори. Това стана ясно от думите на шефката на комисията Ивилина Алексиева. На евровота през май беше регистриран рекорден брой наблюдатели, много от които не знаеха кого представляват и каква точно е функцията им. „Проблемът се обсъжда, но все още няма взето решение“, каза Алексиева пред БНР. Тя обясни, че въпросът е сложен, защото за регистрацията на наблюдателите законът не изисква специални документи, които да свидетелстват за тяхната компетентност. Сега сме си поставили за цел да потърсим механизми в рамките на закона, за да бъдем малко по-строги към наблюдателите“, обясни Алексиева.
Шефката на ЦИК коментира възможността комисията да се увеличи с още един член. За това настоява лидерът на ББЦ Николай Бареков, който предлага юристката Катя Иванова. По закон партиите в Народното събрание и в Европейския парламент имат право на свои членове в ЦИК. Коалицията ББЦ има двама евродепутати, но няма представител в ЦИК.
Според Алексиева обаче няма как комисията да попълни състава си, тъй като няма работещ парламент. Тя припомни, че по закон кандидатът трябва да бъде изслушан публично от комисия в Народното събрание, а след това самият парламент да одобри кандидатурата. Чак след това президентът трябва да издаде указ за назначаването.
В същото време от пресслужбата на държавния глава съобщиха, че той е насрочил публично изслушване на Катя Иванова в понеделник. От информацията обаче не става ясно къде ще бъде проведено то.
Шефката на ЦИК разясни и че комисията е взела решения, които уточняват начина на борене на преференциите. Гласуването с преференции на евровота се превърна в една от най-големите трудности за избирателите, тъй като те масово зачертаваха номера на бюлетината на партията в полето за преференции за кандидати. Това роди куриозът „15/15“ с листата на БСП, при който 15-ият Момчил Ненков измести водача Сергей Станишев и стана евродепутат.
Алексиева обеща, че този път ЦИК ще проведе по-широка разяснителна кампания за гласуването с преференции. Тя съобщи и уточнените правила за броене на преференциите. „Преференции се броят, когато се отделят действителни от недействителни гласове. Въведохме контрола, с която броят на преференциите и броят на бюлетините без преференции е равен на общия брой на действителните гласове. Това е направено, за да сме сигурни, че преференциите са преброени правилно“, каза още шефката на ЦИК.