ДПС се обяви против връщането начело на държавата на проблемни коалиции и на авторитарна власт след вота. Според партията на Лютви Местан след 5 октомври най-добре е бъдещото управление да е коалиционно. ДПС е против реваншизма и смята, че въпросът на 43-то Народно събрание трябва да е не кой, а какви са приоритетите.
Това става ясно от предизборната платформа на движението, която беше публикувана днес. В нея партията констатира, че политическата система у нас продължава да страда от хронична нестабилност, а икономиката вече пета година е в депресия. „Пет правителства и пет години в очакване на икономическо оживление – това е равносилно на национална трагедия!“, се казва в документа.
В платформата се извеждат три акцента за следващото Народно събрание – „необходимост от национално съгласие за приоритетите, властовата формула да бъде естествена функция на това съгласие и въпросът е не кой, а какви са приоритетите“.
ДПС обещава да е градивен фактор и се обявява за търсене на национално съгласие. Според движението то предполага „не на реваншизма“, което означава „да не допусне завръщането на проблематични коалиции и авторитарни модели на управление“. Движението се обявява за приемственост и уточнява, че кабинетът „Орешарски“ е обърнал поглед към малките населени места.
„Форматът на бъдещата власт при 43-тия парламент ще се структурира от вота на суверена. ДПС смята, че по-полезна за страната е коалиционността като управленски концепт“, пише в документа.
Един от основните приоритети на бъдещото управление според ДПС трябва да е подобряването на бизнес средата и стимулиране на икономическата активност. „Българската икономика през следващия мандат трябва да излезе от депресията и да покаже ясни знаци за по-чувствително икономическо оживление“, пише в платформата на движението. Според ДПС поемането на нов дълг трябва да бъде оценявано от гледна точка на влиянието му върху растежа. В платформата си партията е записала и че трябва да се засили надзора на централната банка и регулацията в сектора да стане от формална – реална.
Според ДПС енергетиката е в тежко състояние и новите управляващи ще имат за задача да спасят сектора. Партията се обявява за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” „с възможно най-високите технологии в света, гарантиращи безопасността на ядрената енергетика и ниската цена на тока за българските граждани“. „Южен поток“ пък трябва да бъде изграден „само при тотално съответствие със законодателството на ЕС“.В сферата на социалната политика ДПС ще иска ежегодно актуализиране на подкрепата за семействата с деца; на обезщетенията за отглеждане на деца от една до двегодишна възраст; увеличаване на събираемостта на осигурителните вноски; изравняване в дългосрочен план възрастта за пенсиониране на мъжете и жените; ежегодно осъвременяване на всички пенсии по швейцарското правило.
В сектора на образованието ДПС ще настоява да се намали процентът на отпадащите по-рано от училище и да се увеличи броят на висшистите между 30 и 34 години. Според движението трябва да се усъвършенства и оптимизация на образователния процес в съответствие с пазарните потребности и учителската заплата да стане близка до средната за страната.
В здравеопазването ДПС ще иска промяна на механизмите за заплащане чрез демонополизация на Здравната каса и конкуренция на финансиращите фондове. Според движението трябва да има електронно здравеопазване с е-досие, е-карта, е-рецепта, е-направление. Така, смятат в ДПС, ще има пълна прозрачност и ефективно изразходване на финансовия ресурс. Движението е и за промяна в Спешната помощ „чрез ресурсно и логистично обезпечаване“.
В селското стопанство според движението мерките трябва да бъдат насочени към малките фамилни земеделски стопанства. ДПС е и за двойно нарастване на плащанията, обвързани с производството и специално подпомагане на малките стопанства (от 5 до 50 дка.) в размер до 1250 евро.
В сектора на правосъдието и вътрешния ред движението ще настоява за нов Наказателен кодекс, за избор на главен съдебен инспектор и за промяна на имиджа на МВР. „Членовете на едно демократично общество не бива да гледат на тези институции като на репресивни органи“, пише още в платформата.
В платформата си ДПС отделя място на липсата на държавна политика към малцинствата и интегрирането им силовите структури и службите за сигурност. „Недопустимо е различия от етнически, религиозен, езиков и културен характер да се представят като политическа демаркационна линия в обществото“, пише още в платформата на движението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.