IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

31 093 молби за социална оценка са подадени до 11 януари

Създадени са 310 комисии, в които ще се оценяват потребностите на хората с трайни увреждания

31 093 молби за социална оценка са подадени до 11 януари

До 11 януари 2005 г. в дирекциите “Социално подпомагане” в цялата страна са подадени 31 093 молби за социална оценка от хора с увреждания. Вече са създадени 310 комисии, в които ще се извършва социална оценка за индивидуалните потребности на хората с трайни увреждания, съобщиха от Министерство на труда и социалната политика.

От началото на годината влезе в сила нов Закон за интеграция на хората с увреждания. Законът предвижда на базата на социална оценка хората с трайни увреждания да ползват месечна добавка за социална интеграция според вида и степента на увреждането си.

Добавката е под формата парични средства, които допълват собствените доходи на хората с трайни увреждания, според техните индивидуални нужди. Общият размер на месечната добавка се формира като сбор от средствата, определени за отделните услуги, които ще ползва човекът с увреждане.

Правото на такава добавка не е обвързано с доходен критерий. Хората с увреждания, които имат изискваната според закона степен на намалена работоспособност, могат да подадат молба в дирекциите “Социално подпомагане” по постоянен адрес, за да им бъде изготвена социална оценка.

Родителите на деца с трайни увреждания ще получават месечна добавка в размер на 70% от минималната работна заплата до 18-годишната възраст на детето, а ако учи – до завършване на средното образование, но не по-късно от навършване на 20 години.

С новия закон се запазват и целевите помощи за социална интеграция на хората с увреждания – за покупка и ремонт на помощни средства, приспособления и съоръжения, за покупка или приспособление на лично моторно превозно средство, за преустройство на жилище и др.

Наред с това законът предвижда допълнителни целеви помощи за ползване на жестомимични услуги на хора с увреден слух, за придружител на хора с увредено зрение и на трудноподвижни хора. Тези услуги могат да се ползват по 10 часа годишно, като средствата за тях се осигуряват от Агенцията за хора с увреждания чрез териториалните структури на Съюза на инвалидите в България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата