Ремонт на бюджета ще бъде първата задача на новите министри и депутати. Още следващата седмица те ще преработят цифрите, предложени от служебния кабинет на Георги Близнашки.
"Числата не отговарят на реалните нужди на страната, както и на неотложните решения, които кабинетът "Борисов" ще трябва да вземе", съобщиха за "Стандарт" високопоставени източници от ГЕРБ. Веднага след тази задача кабинетът ще се занимае и с казуса КТБ.
Приоритетната работа на новото правителство ще бъде свързана още с изработването на дългосрочна пенсионна реформа. Тя ще е съобразена с продължителността на живота в България. Това е едно от настояванията на АБВ, които бяха включени в програмната декларация, приета от четирите формации. Сред целите, които ще се гонят с реформата, са повишаването на максималния осигурителен доход и увеличение на тавана на пенсиите, както и ръст на доходите на всички пенсионери.
Формациите ще работят и по енергийната диверсификация на доставчиците на природен газ, ревизия в сектора, развитие на ядрената енергетика при "благоприятни за страната икономически условия", удължаване на живота на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй", както и по строежа на "Южен поток". Партиите се обявиха и за повишаване на енергийната ефективност, което да бъде приоритет пред изграждането на нови мощности. В програмата са заложени и мерки за намаляване на енергийната бедност, като броят на домакинствата, които получават енергийни помощи, ще скочи на над 500 000.
Четирите партии ще предложат и промени в Изборния кодекс, според които 10 000 души чрез подписка могат да правят предложения за промени в законодателството. Изготвянето на максимално положителен доклад за правосъдието от ЕК в края на годината и влизането на България в Шенген са сред първите задачи пък на Меглена Кунева. С малкия и среден бизнес пък обеща да се захване новият икономически министър Божидар Лукарски.
За "24 часа" Николина Ангелкова, министър на транспорта в служебния кабинет, посочена за министър на туризма в новото правителство, споделя: "Поемам туризма, това е предизвикателство за мен. Надявам се следващият министър на транспорта да не се откаже от магистрала "Хемус".
"БНБ написа смъртния акт на КТБ", съобщава "Сега". Централната банка вчера обяви, че отнема лиценза на Корпоративна търговска банка. Причината е, че е установен отрицателен капитал на банката в размер на - 3.745 млрд. лв. Изчисленията са направени от квесторите на база на спорните одиторски доклади за възможни обезценки на кредити в размер на 4.22 млрд. лева. Часове по-късно Фондът за гарантиране на депозитите съобщи, че има пълна готовност да започне изплащане на влоговете от 4 декември. Междувременно БНБ предложи Фондът да наеме международна фирма, която да проследи извършените операции с активи на банката. Тази идея беше гласувана от Народното събрание преди седмица, когато депутатите препоръчаха на БНБ да сключи договор с опитен преследвач на парични потоци, за да излязат наяве извършените парични трансфери и операции с активи и имущество. "С отнемането на лиценза БНБ прехвърли топката от своята градина в тази на държавата и правителството", коментира Менда Стоянова, шеф на бюджетната комисия в парламента.
Георги Тодоров, икономист и финансов експерт, анализира, случващото се с КТБ, на страниците на "24 часа", опитвайки се да разбере: "КТБ - защо не дълг срещу собственост?". "Очаквано за повечето експерти и противно на надеждите на част от вложителите, Управителният съвет на БНБ отне лиценза на КТБ вчера. По различни причини, както от формално естество, така и поради други интереси, предложението за замяна на дълг срещу собственост бе не само отхвърлено, но и не намери място в медийното пространство. Ако целта е преразпределяне на икономически сфери на влияние и собственост, ще станем свидетели на класически фалит и разпродажба на обезценени активи за жълти стотинки", убеден е експертът.
"Голяма е мизерията в малките селища", споделя на страниците на "Труд" Пенчо Златев, кмет на община Златарица (ВМРО). Г-н Златев отправя пожелание към политическата класа: "Нека занапред новият кабинет и парламент да не третират общините като юридически лица. Сега всичко е на държавата, а отговорността е само на кметовете. Крайно време е да се заговори открито за властта и парите. Къде е властта, която остави хората в малките населени места да умират, без да могат да се лекуват? Как парите са преимущество само на шепа хора? Каква човешка трагедия може да предизвика сълзи в очите на един управник?" Такива въпроси си задава кметът на община Златарица, 44-годишният юрист, който през двата си мандата се прочу, с това че предоставя личната си кола на местната полиция да гони бандити, плаща сметки и купува лекарства на болни и самотни хора с пари от джоба си.
"Дано си вземем поуки от изпитанията. В настоящата ситуация трябва да се действа отговорно, в унисон с очакванията на хората", казва пред "Телеграф" Негово Величество цар Симеон Втори, правейки коментар на автобиографичната си книга "Една необикновена история". "Темата за моите имоти ми е направо досадна вече, поради това, че е толкова изкуствена. Тази сага е в ущърб на имиджа на страната. ОФ правителството през 1946 г. дава списък на имотите, които са били собственост на семейството ми. Същото го потвърждават 1998 г. съвършено други хора. И изведнъж няколко години по-късно се започва с претенции и аргументи, които не издържат. Винаги се опитвам да разбера другия. Избягвам думите "най" и "никога". Нито си лягам, нито ставам с мисълта, че съм цар. Бях жесток със синовете си, сега глезя внуците. Боли ме от това, че никой не си даде труда и или не пожела да се разбере какво е станало с останките на моя баща - цар Борис Трети", обобщава Негово Величество.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.