Новият министър на спорта Красен Кралев е убеден, че е поставен точно на мястото си и е с амбиция да докаже, че българският спорт може да се развива в правилната посока. В интервю пред вестник „24 часа“ той заявява, че медалите са важни, но по-важно е здравето на нацията.
"Не може да сме на първо място в Европа по инфаркти и затлъстяване и да си мислим, че сме свършили някаква работа. Спортът не бива да се политизира, но здравето на нацията трябва да е национална политика“, допълва новият спортен министър.
Според него на българския спорт му е нужна реформа, нужен е нов закон за спорта, който да отчита съвременните реалности. „Общините трябва да отговарят за масовия спорт, клубовете да се насочат към юношите, а за федерациите да остане елитният“, смята той. Няма да стане всичко в рамките на мандата, но ще се опитам да започна нещо, за да тръгнат нещата в правилната посока, уточнява Кралев.
В интервюто той посочва част от най-наложителните промени, който трябва да стартират - на първо място е необходима промяна при финансирането на клубовете и федерациите, като то трябва да е „справедливо“.
Тези, които работят добре и се грижат за здравето на нацията, да получат адекватни пари. А тези, които само маркират дейност - минимални. Някои федерации функционират само за себе си, смята той.
Има проблем и с базите – около 20 млн. лв. са дадени са спортни площадки, но има проекти, които са забавени и ако не се изпълнят до края на годината, ще се загубят парите, обяснява новият спортен министър.
Най-големият резерв за него е в европрограмите и затова това министър Кралев планува създаване на отделна дирекция, която ще се занимава само с тях и обществените поръчки.
Той ще се опитам да помогне на федерациите да намират и спонсори. Има компании, които могат да помагат, обяснява Кралев и обещава, че всичко ще се прави прозрачно - пред медиите и пред обществото.
Новият спортен министър не се страхува от критики - „като правиш реформи, ще те атакуват, няма начин".
А относно това какво му е дал спортът, той обяснява, че образованието и спортът поравно са го изградили като човек. Първо е завършил английска гимназия, след това медицина. "И през цялото време спортувах професионално. Спортът ме научи първо на дисциплина, на упоритост, на търпение. Научи ме да понасям загубите, да търпя болката. Аз съм бегач на дълги разстояния", обобщава Кралев.