Правосъдният министър Христо Иванов очаква пореден негативен годишен доклад на Европейската комисия за България, като той ще установи рязко разграничаване между България и Румъния. Пред БНТ той заяви, че в доклада ще се констатират две основни неща - загуба на посока на реформите в правосъдната система и загуба на доверието от страна на международните партньори.
По думите му той ще има своите последици за страната ни и в полето на Шенген. На първо място ще трябва да връщаме доворието в ЕК, че страната ни има ясен план на развитие и посока, а отговорността за това е на всички институции, отбеляза министърът.
Христов коментира отново и изчезналите тефтери на Филип Златанов. Той призна, че му е трудно да обяснява на Еврокомисията какво се случва в България по случая със записките. „Колегите питат не просто за определено, отделно взето действие – изчезването на тефтерчетата или тяхното намиране в началото на цялата сага, а цялата последователност на действията на институциите, каква е институционалната реакция“, разясни той.
Ако в началото на делото можеше да се направи пресконференция и на слайдове да се покажат подбрани части от тях, защо сега не може да се покаже това, което има като копия в следствието, как са разделени делата и защо, какво се случва с едното и с другото, каза още Иванов.
На въпрос дали някой атакува в момента прокуратурата относно казуса с тефтерите, Иванов заяви, че теренът е много разкалян и не е ясно кой атакува и кой се отбранява."Много важно е изграждането на ясна поредица от институционални реакции и ако нещо е загубено и ако някой е отговорен, той трябва да бъде идентифициран, да се понесе адекватна отговорност”, добави още Христов
Правосъдният министър заяви, че на фона на цялата сага със загубените тефтерчета очаква сериозни предложения за промени в прокуратурата, които трябва да дойдат от самата институция.
Министърът очерта и приоритетите в съдебната система. Много е важно колегите във ВСС да осъзнаят своята отговорност в следващите месеци. Освен това Народното събрание трябва да открие процедура за избор на главен съдебен инспектор, това е една много срамна ситуация - повече от 2 години нямаме избран инспектор, отчете Иванов.
Той отрече да има натиск върху него от страна на магистрати, които искат запазване на статуквото и са против реформите в съдебната система.
По думите на министъра реформите трябва да са в посока не само промяна на законите, но и в промяна на поведението на институциите.