Има много надежда, че ще тръгне ОП "Регионално развитие", преди две седмици дойде и добрата новина за "Околна среда". Това подчерта в парламента еврокомисарят по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева, след срещата си с председателя на Народното събрание Цецка Цачева, цитирана от БТА.
Тя припомни, че миналия петък е започнала и първата оперативна програма от новия период за 2 млрд лв. за социално развитие, ориентирана към заетост и решаване на социални проблеми.Трябва да мислим и какво може да се направи за селските райони, препоръча Георгиева.
България, добави тя, да може да използва по-добре фондовете, които идват от ЕС за насочването им към малките фермери, планинското земеделие така, че да се почувства и там стимулът на европейските пари - нещо, което добре се разбира както от правителството, така и от Европа.
Еврокомисарят отбеляза, че традиционно средствата за земеделие са отивали в по-мащабните програми. Не е достатъчно само да се използват парите, а трябва да се направи така, че да се почувстват и в по-малките населени места, смята Кристалина Георгиева. По думите й както с Цецка Цачева, така и в Министерския съвет са обсъдили как да бъде отсято житото от плявата, как да се извадят работещите проекти.
Георгиева и Цачева са разговаряли и за европейския бюджет и как планът за инвестиране в Европа да бъде успешен и за България. Това може да стане като бързо определим кои са приоритетните проекти за страната, представим ги на Инвестиционния комитет, който сега се създава, и ги защитаваме с яснотата как те ще помогнат на нашата икономика, обясни еврокомисарят. Целта на този план е създаване на условия за разкриване на над милион-милион и триста хиляди работни места в Европа, изваждане на парите от банките. В България виждаме, че лихвеният процент се срива, а ако тези пари заработят в реалната икономика, се трансформират в работа за хората, в повече възможности да живеем по-добре, подчерта Кристалина Георгиева.
Тя добави, че в България има добри инвестиционни проекти, които поради това, че се оценяват като по-рискови, или поради административни и институционални пречки, не вървят. Имаме убеждението, че може да тръгнат и говорихме за това как можем да го направи, уточни еврокомисарят.
На мен най-мил ми е на сърцето проектът за енергийна ефективност, санирането на жилищния фонд и особено на панелките, призна тя.
Кристалина Георгиева напомни, че вече има банки, готови да участват в такъв проект, стига да има гаранция, че ще се изпълнява не на пилотна, а на масова основа. Това е приоритет на правителството и на Европа, и 2015 г. може да бъде за нас годината, в която той се реализира мащабно, това създава работа за малките строителни фирми, създава заетост и в същото време сваля сметките, вдига цената на жилищата, изброи плюсовете Георгиева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.