Трябва да има възможност хората да преместват многократно партидите си за втора пенсия, смята финансовият министър Владислав Горанов.
По думите му до 31 март ще има дългосрочен и завършен комплект от решения за пенсионната система. Обсъжданията на пенсионната реформа започват следващата седмица и ще бъдат ръководени от вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин.В края на миналата година депутатите решиха, че родените след 1959 г. ще могат да избират само веднъж дали да преместят парите си от частния фонд в НОИ. Новопостъпилите на пазара на труда ще имат една година, за да решат къде да се осигуряват за втора пенсия, а ако не го сторят, вноските им автоматично минават в НОИ. Заради обществения дебат, който се породи обаче, управляващите обещаха да ревизират идеята си.
Горанов обясни, че в повечето страни от Европа имаме двустълбов модел - солидарна основа и доброволна капиталова такава. По думите му нашият модел е по-интересен, защото предвижда и задължителна капиталова компонента.
Министърът добави, че предлага хората да могат да избират дали да участват в двустълбов или в тристълбов модел.
“Всяка една от заинтересованите страни може да доказва предимствата си пред вложителите, периодът на осигуряване е дълъг - 40-45 години и хората трябва през целия този период да имат увереност, че ще имат гарантирани доходи за своите старини”, каза Горанов, цитиран от БТА.
Попитан дали няма да пострада пенсионният модел у нас заради промените, с които се залага конкуренция между НОИ и частните пенсионни фондове, министърът отговори така: „При наличието на конкуренция личният интерес ражда общото благо, това е прословутата фраза на Адам Смит за невидимата ръка на пазара”.
По думите му вече са факт законовите промени в Кодекса за социално осигуряване и единствените рационални критики към тях досега са, че не дават възможност за движение на средствата и в двете посоки.
“При положение, че нямаме гаранции и увереност кой от двата модела работи по-добре, аз продължавам да смятам, че хората трябва да имат право на избор и ако се окаже, че един от двата модела се е провалил, тази отговорност да бъде в личния избор на хората”, коментира още финансовият министър.
Когато си свободен да избираш и когато се налага да се образоват българските граждани по отношение на техните спестявания за пенсия, то това ще е от полза за финансовата култура като цяло на обществото, заяви още Горанов.
Според него дебатът за пенсионната система е много полезен.