За България е абсолютно необходимо до началото на 2018 г. да приеме еврото. Това каза пред Нова телевизия икономистът Кольо Парамов.
Коментарът е по повод заявката на финансовия министър Владислав Горанов във Вилнюс, че България започва разговори за въвеждането на еврото, както и че възможно е да влезем в чакалнята на механизма ERM2 до 2018 г.
„Има много икономически ефекти, които можем да ползваме, а не да се гърчим и да отлагаме този въпрос“, каза Парамов.
Финансистът Емил Хърсев изтъкна, че в условията на валутен борд имало опасност за банките в страната, тъй като нямаме кредитор от последна инстанция, както например ЕЦБ може да финансира финансови институции в страните от еврозоната. „При нас банките са оставени на самите себе си – всеки да се оправя, както може“, изтъкна той. По думите му помощта на правителството в критични ситуации била въпрос на политическо решение.
Според него, ако сме имали други механизми за функциониране на Централната банка, сме щели да избегнем ефектите на дефлацията.
"Ефектът, който ще постигнем чрез въвеждането на еврото, е многостранен“, каза Кольо Парамов и посочи, че в момента не разполагаме с онази парична маса, която ни е необходима, за да достигнем един по-добър начин на живот в България.
„Ние сме се блокирали в рамките на валутния борд и спазваме стриктно условията и изискванията му. Ако бяхме влезли в еврозоната, щяхме да имаме коренно различна парична маса и по друг начин щеше да става кредитирането, защото лихвите щяха да бъдат минимум два пъти по-ниски. Именно това се цели с приемането на еврото”, коментира той.
Парамов смята, че хората, изтеглили кредит, при въвеждането на еврото ще могат да си предоговорят лихвите. Той допълни, че е възможно да се сключи споразумение между търговците, за да не скачат цените, както в Литва, но може и държавата да упражни контрол, за да не бъдат ощетени потребителите.
Хърсев заяви, че при свитите доходи на населението цените може да скочат малко, но ще се върнат към старите си нива. Според него в България не може да се очаква двойно поскъпване на продуктите, ако приемем еврото, защото страни като Германия, Гърция и Австрия са влезли в еврозоната при плаващ курс на собствената си валута.
Още новини от "Бюджет и финанси" четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.