Темата за кадровите назначения е много удобна за политически спекулации, призна вицепремиерът по коалиционната политика Румяна Бъчварова по време на парламентарния контрол, след като Мая Манолова от БСП обвини властта в смяна на кадри по политически причини.
Бъчварова обаче я опроверга, като заяви, че твърденията за масови уволнения не се потвърждават от данните към края на януари.
"Новите назначения са 18 от 126 длъжности, тоест 14%. Всички нови назначения са с образователна степен магистър“, мотивира се тя.Според Манолова обаче има министерства, които са изцяло феодални на някои партии. Като пример тя посочи Министерството на икономиката, където по думите й се назначават предимно "баничари и седесари“.
"Баницата на властта трябва да се раздели на 4, колкото са партиите в коалицията и да се внимава да не би някой да преяде с власт, а друг да остане гладен“, коментира червеният депутат.
Според нея по време на заседание на съвета, който координира работата между коалиционните партньори и парламентарните групи, е било обсъждано да се създаде орган, който да се занимава с кадровите назначения. Бъчварова обаче опроверга и това твърдение на Манолова.
"Никога не сме обсъждали такова нещо. Говорили сме за механизъм за информиране. С коалиционните партньори сме се разбрали да следваме принципа на конкурсност, изискванията за професионални и образователни качества и министрите да имат право да правят екипите си“, разясни вицепремиерът.
Тя увери, че амбицията на управляващите е да започне нова политика при назначенията в държавната администрация чрез въвеждане на централизиран първи етап на конкурсна процедура за всички длъжности и да има прозрачност на кандидатите.
"Подборът на държавната администрация е сложен процес и не бива да съвпада с мандатите на правителствата", заключи вицепремиерът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.