България ще търси подкрепа за построяването на газов хъб в страната по време на международен енергиен форум в София, а според министъра на енергетиката Теменужка Петкова шансовете ни да получим одобрение за реализирането на идеята са големи.
Основна тема на разговорите днес ще бъде изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Във форума ще участват заместник-председателят на Европейската комисия, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович, комисарят за енергетиката и климатични промени Мигел Ариас Канете, както и представители на страните от Централна и Югоизточна Европа.“Аз смятам, че самият факт, че първото заседание на тази група на високо равнище, свързана с изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа, заседава в София, е достатъчно показателен и показва по безспорен начин, че Европейската комисия подкрепя такава една наша идея и стои твърдо зад българското правителство”, коментира тази сутрин Петкова по БНТ.
Министърът обясни, че на днешната среща ще бъдат обсъдени редица въпроси със сигурността на доставките включително и темата, свързана с предложението на българското правителство за изграждането на газов хъб на територията на България.
„Срещата е много сериозна, тъй като и предизвикателствата пред Европейския съюз, свързани със сигурността на доставките, са наистина сериозни“, каза тя.
Според Петкова ние ще успеем да изложим тезата си и да се представи предложението за изграждане на газов хъб на територията на България, защото всички предпоставки за това са налице.
Като плюсове в полза на нашето предложение тя посочи географското положение на страната и добре ситуираната газова инфраструктура у нас.
Министърът обясни, че газовият хъб представлява газопроводи, които са предназначени да доставят газ и да го трансферират до точките, където има необходимост от това.
За да се случи газовият хъб, е нужно да има и хранилище, а ние имаме такова в Чирен, обясни още Петкова.
Според нея първото, което ще спечели както България, така и европейската общност от изграждането му, е сигурност на газовите доставки.
„Най-голямото предизвикателство, което стои пред нас като европейска общност и най-голямата победа ще бъде именно сигурността на доставките чрез диверсификация както на източниците, така и на маршрутите”, каза тя.
По думите й източниците на доставките могат да се различни.
"Много се разчита на доставките от Азербайджан, сериозен е напредъкът ни и по изграждането на интерконекторни връзки с Гърция, Румъния. Работим и със Сърбия и Турция", обясни енергийният министър.
Петкова каза, че България има много добра газова инфраструктура, близо 2000 км газопроводи, но ще се наложи рехабилитация, както и да бъдат построени още 845 км нови газопроводи и още две компресорни станции.
Тя обаче отказа да се ангажира с прогнозна сума за стойността на газовия хъб, както и дали България ще търси финансова помощ от страна на ЕС за изграждането му.
Относно двойните сметки за ток министърът коментира, че проблемите както във Варна, така и във Велико Търново са идентични.
Проверката е показала, че има несъответствие в часовниковите механизми на електромерите, като е налице разлика от половин час.
Експертите са установили, че потребителите на “Енерго-про” не получават фактура за дължимата от тях сметка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.