БСП обвини управляващите в корупционни практики при поемането на новия дълг от 16 млрд. лв. и попита главния прокурор защо не се самосезира.
Социалистите излязоха с нови разкрития, които определиха като световен скандал. Димитър Горов цитира думите на зам.-шефката на бюджетната комисия Диана Йорданова от ГЕРБ за начина, по който са избрани четирите банки, които да консултират емитирането на новия дълг:
„Тези четири банки бяха избрани, защото съвсем скоро, преди около два месеца, изразиха готовност и подкрепиха новото българско правителство за тегленето на 3,5 млрд. евро за подкрепа на КТБ. Това беше част от условието. Освен това тези четири банки няма през целия тригодишен период да обслужват емитирането на дълга, а след първия транш ветрилото се отваря и има възможност и други банки да участват в консултирането на този дълг“, били думите на Йорданова.
Затова БСП попита дали емитирането на нов дълг от 16 млрд. лв. е било условието от четирите банки за отпускане на кредит при погасяването на ангажиментите към КТБ.Чавдар Георгиев припомни тезата на левицата, че действията по новия дълг са извършени от финансовия министър без правни основания. Горанов е бил упълномощен да тегли единствено 3 млрд. лв., а той е подписал за 16 млрд. лв.
„Ако аз бях на мястото на главния прокурор, досега да се бях сезирал и да потърся отговорност и данни защо министърът е действал на своя глава“, каза още Георгиев.
Крайно време е да почне да пита главният прокурор на републиката, каза и Румен Гечев. Той нарече признанието на Диана Йорданова корупционна практика и световен скандал. „Защото сега ще има много други световни банки, които ще разберат, че българското правителство ги е измамило и се отблагодарява на четири банки, като предрешава евентуален конкурс кой да реализира българския дълг“, каза той.
Гечев се позова и на проектозакона за ратификация на дълга, в който имало и други скандални факти на фона на признанието на Йорданова. „Договорите са основата на средносрочната програма на правителството“, е записано в документа. Според Гечев това означава, че „не българското правителство пише средносрочни програми, а финансовите акули в Ню Йорк и Лондон. „Те са продиктували на българското правителство 16 млрд. лв., за да се нагълтат добре, да спечелят няколкостотин милиона, а за комисионите питайте управляващите“, каза той.
Румен Гечев се обърна и към главния прокурор с въпроса как се елиминират законите на конкуренцията и „как се договарят подаръци за сметка на българския народ“.
Гечев отхвърли и черните прогнози на Менда Стоянова, че ако дългът не бъде изтеглен, може да бъде наложен мораториум върху плащанията върху външния дълг.
„Глупава манипулация, това е твърдение, което един третокласник ще обори“, каза той. Гечев припомни, че имаме бюджет, който гарантира до стотинка плащанията за тази година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.