IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Има ли "Червеи" в докторската дисертация на Денчев?

Методи Андреев: В УНИБИТ има "система за производство" на важни доктори

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

В анотацията на докторската дисертация на ректора на Университета по библиотекознание и информационни технологии /УНИБИТ/ Стоян Денчев има точка „Разработване на метод и средства за достъп до информация с класифициран характер”, като не е посочено името на метода, но описанието му съответства с това, което до момента се знае за разработката „Червеи”. Това заяви депутатът от ГЕРБ Методи Андреев, който участва в парламентарната комисия за контрол над службите.

Според него в УНИБИТ е създадена „система за производство на доктори, които са на постове изключително важни за националната сигурност”, след като стана ясно, че там са защитили дисертации бившите шефове на ДАНС Цветлин Йовчев и Константин Казаков, както и настоящият Владимир Писанчев.

„Това създава впечатление, че се е превърнал във втори властови център, а УНИБИТ трябва да е като всички останали университети“, коментира Андреев.

Той смята, че има преплитане между наука, бизнес и масонство при Стоян Денчев.

„За него се знае, че е агент на ДС и вицепрезидент на „Мултигруп“. Председател на Общото събрание е проф. Димитър Иванов, последният шеф на Шести отдел на Шесто управление на ДС. Критичната маса на струпване на влиятелни хора от българския преход, които се причисляват към т.нар. българско задкулисие е твърде голяма в този университет и оттук нататък всичко, което се случва в него, е подозрително”, заяви Андреев.

Депутатът коментира, че и Цветлин Йовчев, и Константин Казаков, и Владимир Писанчев са решили да се захванат с наука именно в периода, в който са били председатели на ДАНС, като първите двама са с рецензент Стоян Денчев, а на настоящия шеф на Агенцията е Цветлин Йовчев.

„И аз съм правил дисертация и това не е проста работа, тя изисква много време“, коментира Андреев.

Той припомни, че по закон учащият със секретна дисертация, какъвто е случаят и с тримата, и неговият ръководител трябва да се срещат в ДАНС, а научното жури трябва да е с допуск до класифицирана информация.

„За малък доктор то се състои от двама специалисти и трима, които пишат становище. То трябва да се е събирало в ДАНС“, посочи Андреев.

Народният представител запита дали при разработките са спазени тези разпоредби и дали има договор между УНИБИТ и ДАНС за подготовка на кадри, след като трима последователни шефове на Агенцията стават докторанти там, а в същото време има и Военна академия, която подготвя такива кадри, но те не отиват там.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата