Депутатите от Патриотичния фронт няма да подкрепят искането на правителството за вземането на нов заем в размер на 8 милиарда евро.
Тежката дума на коалицията, която стои зад правителството, но този път рязко му се противопостави, беше произнесена от съпредседателя на ПФ Валери Симеонов.
Така се оказа, че усилията на финансовия министър Владислав Горанов да убеди Патриотите в нуждата от заема са били напразни.Позицията на ПФ така и не беше ясна до днес. Миналата седмица по искане на Патриотите беше отложено вземането на решението от парламента, като основният им мотив беше нуждата да чуят експертни становища, а вчера Горанов отново говори с тях.
Симеонов днес обясни, че депутатите от ПФ вече са изслушали видни икономисти, които са ги убедили, че плащането на стари дългове не подлежи на съмнение и е нужно.
Според него обаче след обсъждане и анализ са възникнали въпросите има ли резерв при прогнозирането на дължимите вноски при погасяването на дълга и какви са обществените нагласи и очаквания, свързани с действията на правителството.
На първия въпрос от ПФ са получили сравнително добра обосновка, но се е оказало, че на втория има пълно разминаване с реалността.
„Смисълът на всяко управление е подобряване на живота на хората. В случая опитът за прибързано гласуване предизвика преобладаващото отрицателно мнение сред хората“, коментира Симеонов и добави, че реално проектът за ратификация на договора на правителството е бил получен в парламента два дни преди насрочването на гласуването.
Отделно подозрения буди и фактът, че обсъждането на вземането на дълга съвпада с ненавременната акция за санирането с пари от държавния бюджет, както и със спирането на влакове, смята той.
„Внесеният законопроект създава впечатление за нещо нечисто, което трябва бъде пробутано в суматохата и към настоящия момент българските данъкоплатци не са убедени в намеренията на правителството“, настоя той.
Симеонов коментира, че възникват и въпросите защо заемът не беше включен в програмата за управление на правителството, защо липсват действия за наказания на виновните за КТБ, ощетили държавата, ще се търси ли отговорност на виновните предишни правителства за тежащите днес външни и вътрешни дългове, защо няма развитие на производството.
„На тези и други въпроси за първите три месеца на управление не можем да дадем отговор и ние на нашите избиратели“, обобщи Симеонов.

Без ускорена AI интеграцията фирмите стават неконкурентоспособни
Ефектите от войната: Фючърсите върху дизела в Европа надхвърлиха 200 долара за барел
Над 40 страни сформираха коалиция за сигурен транспорт през Ормузкия проток
Водещият петролен бенчмарк достигна най-високото си ниво от 2008 г. насам
Как митата на Тръмп промениха световната икономика една година след Деня на освобождението
Финансовото министерство очаква бюджетен дефицит за март в размер на 1,5 млрд. евро
Рецепта за козунак с течен шоколад
Различни визии за здравеопазването: Кандидат-депутатите отговориха на важните въпроси
Здравеопазването в центъра на политическия сблъсък пред изборите
Спор за здравеопазването: Пари има, но как се харчат и какви са необходимите реформи
Обичайни навици на празен стомах, които влошават инсулиновата резистентност
Новите досиета за скандала с ОПКЕПЕ предизвикаха политическо "цунами" в Гърция
Сандра Каминска Йерце
Бой по навик! Левски размаза ЦСКА с 3:0
Фабрицио Романо с голяма новина за Барса
Луис Енрике с важно мнение за ПСЖ
Бивш на Ливърпул къса с футбола
България тресна с 2:0 Босна и Херцеговина
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
„Сцената на изборите“: „Директно“ тръгва из страната, за да покаже проблемите на хората извън София
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Йотова: За успешен туристически сезон трябва да представим България като сигурна дестинация
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия