Квесторите в Корпоративна търговска банка, назначени от БНБ, управляват нещо, което не е банка. В настъпилото безвремие никой не контролира сделките им, а активите на трезора се топят, посочи пред bTV шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Вчера СГС не разреши назначаването на временен синдик на КТБ и часове по-късно партиите в парламента се споразумяха за законови промени в тази посока.
"БНБ няма защо повече да управлява КТБ, защото КТБ вече не е банка, тя няма лиценз", подчерта Стоянова. По думите й, централната банка е трябвало в периода на специалния надзор да намери начин да оздрави трезора и да запази активите му, но не е успяла и в двете.
Тя бе категорична, че банковият надзор се е провалил в казуса КТБ, "а може би той се проваля и в други случаи, за които не знаем".
Стоянова припомни, че според одитния доклад, кредитите с добри обезпечения в КТБ са в рамките на 1.8-2 млрд., а към сегашния момент са намалели с 1 млрд. лева, тоест наполовина.
Според нея това означава, че въпреки законодателните промени квесторите са разрешили прихващания и цесии.
"Единственото им задължение е да пазят имуществото на банката. Дали законно не го опазват или беззаконно – това е тема на други органи", коментира Стоянова.
Тя подчерта, че чрез прихващанията необезпечените кредитори със сериозни влогове се опитват да прередят държавата и "всички, които нямат добри адвокати".
Менда Стоянова за пореден път подчерта, че "абсолютно морално задължение" на гуверньора на БНБ Иван Искров е да подаде оставка: "В неговия мандат се случи това, което всички ни уверяваха, че не може да стане в България".