България има изключително добър, достоен, прекрасен президент. Така премиерът Бойко Борисов коментира в Брюксел идеята на държавния глава Росен Плевнелиев, който поиска от парламентарната трибуна избори „2в1“ наесен.
"Радвам се, че имаме такъв президент, защото, особено във външната политика и евроатлантическата ориентация, много си помагаме на форумите, където ходим. Особено във външната политика имаме изключително добър синхрон", допълни премиерът, цитиран от БТА.
"Толкова усилено събирахме подписи за този референдум - близо 500 хиляди подписа. Абсолютно сме за", коментира още министър-председателят.
Премиерът определи като пагубна необходимостта от нови военни разходи във времена на икономическа криза.
Когато Северният Черноморски флот прави учения, всички други страни също са в бойна готовност, коментира той пред български журналисти.
Борисов допълни, че това са средства и то в икономическа криза - нови пари за въоръжаване, за надпревара в тази област.
"Пагубно е за икономиките, които едва се съвземаме от финансово-икономическата криза от предишните години. Надявам се руската страна и ЕК по-бързо да намерят сечение, правилно за народите си", допълни той.
В отговор на въпрос премиерът отбеляза, че България е подкрепила санкциите срещу Русия от самото начало, макар с понасянето на изключително тежки загуби, особено в областта на туризма. "Това се отчита и истински се надявам вече не само да се спазва примирието (в Украйна), но и да се установи траен мир в региона", заяви Борисов.
По повод съпротивата на някои държави от ЕС да приемат предложението на Европейската комисия за предварително съгласуване на енергийните договори в рамките на идеята за европейски енергиен съюз, премиерът отбеляза, че страната ни вече е изпълнила това изискване.
"България беше най-лоялната и принципната с изпълнението на абсолютно всички указания на ЕК, и на практика се лиши от три големи договора", отбеляза министър-председателят.
"Сега да видим колко са честни другите, какво ще покажат и какво - не, но нашето настояване ще бъде да се вкара газовият хъб (в енергийния съюз), да ни се помогне с финансирането за интерконектора с Гърция, особено нашите находища "Хан Аспарух", "Терес" и "Силистар", и навътре в страната. Този хъб ще даде възможност тръбите, които има България, компресорите, които има, стратегическото положение, да бъдат използвани", уточни той.
Попитан дали е здравословно за ЕС поведението на крайната левица в Гърция, премиерът посочи, че за съседите ни трябва да се говори добре. Преди слушах на Европейски съвети (бившите гръцки премиери) Георгиос Папандреу и Андонис Самарас - само искаха пари и отлагане на плащанията, сега "Сириза" и Ципрас искат същото. Четири години България спазваше всички указания на ЕС, беше с най-нисък дефицит.
"Сега имаме разчети, че ще паднем под три процента. Видяхте колко трудно защитихме да платим стари дългове. Крайно време е нашите съседи, които искат да бъдат и са в еврозоната и Шенген, да спазват правилата, за които са поели ангажимент", коментира Бойко Борисов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.