Росен Плевнелиев се бори за втори президентски мандат, смята политологът Татяна Буруджиева. "През цялото време той се опитва да изтегли центъра в себе си. Неговата програма е същата новогодишна картичка като програмата на правителството, всичко е в общи параметри", коментира Буруджиева пред БНР.
По отношение на инициирането на референдума за изборно законодателство, тя посочи, че в правомощията на президента е да насрочи датата на допитване.
По думите на политолога държавният глава може да се обърне към народното представителство и да каже, че на тези консултации са стигнали до единодушното желание за такъв референдум.„Нищо такова не чухме. Президентът си измисли някакво правомощие да инициира референдуми, което само по себе си нищо не означава. Повечето от това обръщение бяха лишени от смислено съдържание, от реална обективност думи“, коментира още Буруджиева.
Политологът Евгений Дайнов коментира речта на президента с думите „малко дългичка“, но "няколко важни теми успя да напипа и няколко важни гвоздея успя да закове".
"Все едно ни каза правителствена програма за развитие в началото на мандата, което не е лошо, защото самата правителствена програма беше огромна и много нескопосано написана", допълни Дайнов.
Според него в продължение на повече от две години от всички държавни институции Росен Плевнелиев е бил единственият, който е изразявал надеждата на граждански активната част от обществото. По думите на Дайнов това е направило Плевнелиев в някаква степен „център на политиката“.
Политологът изрази надежда Росен Плевнелие да се кандидатира за втори мандат, защото е натрупал доста опит в политиката.
Според Буруджиева опитът да се представи пред българската публика, че ние правим самостоятелна политика, е доста пресилен, така че онова, което ще повтарят или ще изразяват българските институции, ще бъде в синхрон с общата европейска политика.
„Има засилена активност от страна на президента да превърне президентската институция в център на политическите процеси и политическата власт, след като в голяма степен от него чуваме външната политика на страната, тъй като мисля, че външният министър липсва в публичното пространство“, каза още тя.
Според нея всичко, което се случва, е по-скоро демонстрация на ентусиазъм, воля и желания.
Започват някакви законодателни инициативи от отделните министерства, но реформа означава да се промени политиката, начина на функциониране, целите и съдържанието в някакъв ресор, изтъкна политологът.