Националната служба по охрана, която пази депутати и министри, е остатък от миналото. В нея работят чистачки и камериерки, което го е имало само при режима на Кадафи. НСО ограничава правата на хората от властта и ги превръща в заложници. Такива критики се чуха от трибуната на парламента от Реформаторите и Патриотите по време на дебатите по закона за НСО.
Чисто новият закон, внесен от Цветан Цветанов и депутати от ГЕРБ беше приет с гласовете на ДПС, БДЦ, АБВ и независими. РБ, ПФ и БСП не го подкрепиха.
"Важно ли е ние да бъдем охранявани и обслужвани по особен ред от държавни служители, посветени само на тъзи длъжност. За нас са важни собствените привилегии или националната сигурност?", попита лидерът на ДСБ Радан Кънев. Той призова далселдаде отговор защо се хачат 40 милиона лева годишно - за сигурността на 7 млн. души или на няколкостотин привилигировани лица. "Чия е националната сигурност? Сигурността на няколцина или на всички?", попита Реформаторът. Той призова хората на власт да се снижат.
"Ние узаконяваме произвол от късния комунизъм", каза Кънев и допълни, че НСО е наследник на някогашното УБО. Според Реформаторите и Патриотите не е нужен отделен закон за Националната служба за охрана. Според тях НСО може да е част от друг закон, например за борба с тероризма.
Валери Симеонов също разкритикува проекта и самата служба. Той обясни, че от закона не става ясно дали бюджетът от 40 млн. лв. остава, както и числеността от 1200 души. Симеонов се позова и на текст, който забранява на охраняваните да се отказват от гардовете.
И БСП обвини ГЕРБ, че със закона за НСО бетонират статуквото и не правят реформа. Атанас Мерджнов обвини управляващите, че не са уеднаквили званията в НСО според закона за въоръжените сили. Той протестира, че няма критерии за охраняваните лица. "Главният прокурор и вицепрезидента са на едно ниво. Председателят на КС и кметът на София също", каза Мерджанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.